“Yeni Cumhurbaşkanı Kırım ve Kırım Tatar meseleleriyle ilgilenmeden, Ukrayna sorunlarıyla ilgilenemez”

Haberler
Anife Bilal
24 Nisan 2019, 13:45
Anife Bilal
24 Nisan 2019, 13:45

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de 22 Nisan 2019 tarihinde Cumhurbaşkanlığı İdaresi önünde eski Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko (Petro Poroshenko) için düzenlenen “Teşekkürler, Petro” eylemine katılan isimlerden biri de Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov‘du. Eylemden sonra QHA’nın sorularını yanıtlayan Çubarov, “Kırım ve Kırım Tatar meseleleriyle ilgilenmeden, Ukrayna sorunlarıyla ilgilenemez” diye konuştu.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı seçimlerini Volodımır Zelenskiy‘nin kazanmasının (Volodymyr Zelensky) ardından Poroşenko’ya destek veren binlerce seçmen, beş yıl süren cumhurbaşkanlığı döneminde elde ettiği başarılar için mevcut Cumhurbaşkanı’na teşekkür etmek için Cumhurbaşkanlığı Binası önünde toplandı.

Eyleme KTMM ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkanı, Ukrayna Milletvekili Refat Çubarov da katıldı. Birçok eylemci Çubarov’un yanına gelerek, Kırım sakinlerine ve Kırım Tatarlarına verdikleri desteği dile getirdi. KTMM Başkanı etrafında toplanan eylemciler “Kırım Ukrayna’dır” sloganları attı.

Eylemin ardından Refat Çubarov, QHA muhabirinin sorularını cevaplayarak KTMM’nin yeni seçilen Ukrayna Cumhurbaşkanından Kırım’ı işgalden kurtarma ve Kırık Tatar milli özerklik statüsü konuları ile ilgili neler beklediğini anlattı.

KTMM Ukrayna’da ekim ayında yapılacak Parlamento seçimleri veya seçimlerde belirli bir siyasi gücü destekleme ile ilgili bir plan oluşturdu mu?

“Parlamento seçimlerine kadar daha zaman var. Farklı yapılınmalar olacak. Bu yüzden şu an parlamento seçimlerine katılacak siyasi güçlere, seçimler sırasında Kırım’ı işgalden kurtarma konusundan kaçınmaması çok önemli. Cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında adayların bir kısmı küstah bir şekilde Kırım konusunu görmezden geliyordu ve Ukrayna toplumu bir şekilde bunu yuttu. Adayların bir kısmı Kırım’dan bahsetmemenin mümkün olduğunu düşündü. Bazıları tam tersi işgalden kurtarma konusuna değmeden Kırım’a nasıl yardım edeceklerini anlatıyordu. Şimdi de bazı kişiler daha ileri gitmeyi denebilir. Bunun gerçekleşmesine izin veremeyiz, çünkü her şey küçük adımlardan başlıyor.”

“KTMM’nin tüm bu siyasi süreçlerin merkezinde kalmaya devam edeceğinden şüphe duymuyorum. Şu an uluslararası platformlardaki faaliyetlerimizi arttırıyoruz. İlk önce Birleşmiş Milletler, örneğin BM Yerli Halklar Daimi Forumu’na dört temsilcimiz katılıyor. Ben ise Letonya’nın başkenti Riga’da düzenlenecek parlamento komisyonlarının ortak oturumuna katılacağım. Oturumda 1944 Kırım Tatarlar Soykırımı konusu incelenecek. Ayrıca Parlamento başkanı ile görüşeceğim. Mayısta Türkiye’de ülkenin üst düzey yöneticilerinin katılımıyla Kırım Tatar Sürgünü Kurbanları Anma Günü ile ilgili bir dizi etkinlik düzenleyeceğiz. “

“Yani faaliyetlerimizin dış vektörünü arttıracağız. Aynı zamanda da Ukrayna siyasetçilerinin dikkatini Kırım’ın işgalden kurtarılma meselesinin çözümlemesine çekeceğiz. Tüm bunların Kırım’ın statüsünün yeniden biçimlenmesi ve yarımadaya milli özerklik statüsünün verilmesi ile aynı anda yapılması çok önemli.”

Ukrayna’nın yeni seçilmiş Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’nin ekibi Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’ya verdiği cevapta Kırım Tatar milli özerkliği hakkında hiç söz etmedi. Sizce bu bağlamda Anayasa’nın 10. bölümünde değişiklik ve eklemelerin yapılmasının olasılığı nedir?

“Ülkemizde, Ukrayna toplumu giderek artan oranda yetkililere her yönde ana ivme vermeye başlıyor. Bugün yeni bir Ukrayna geleneğinin oluşumuna tanık oluyoruz. Bağımsız Ukrayna tarihinde daha önce böyle bir şey yaşanmamıştı. Binlerce insanın aktivistlerin çağrısına kulak vererek görevi sona eren Cumhurbaşkanına teşekkür etmek için Cumhurbaşkanlığı binası önünde toplanması bu bir ilk. Bu insanlar arasındaydım ve tabi ki bu insanların buraya zorla yada para karşılığında getirildiğini söyleyecek insanların ortaya çıkacağını biliyorum. Ancak bu insanları görmelisiniz; ne konuştuklarını ve nasıl konuştuklarına bakarsanız, onların sadece samimi bir sebeple bu eyleme katıldığını görürdünüz. Bu yeni insanlar, yeni seviye Ukrayna toplumunun insanları.”

Bu yüzden herhangi bir üst yetkili, örneğin Cumhurbaşkanı, Başbakan veya güçlü siyasi güçlerin siyasetçileri gündemdeki konularının çözülmesini hızlandırabilir veya yavaşlatabilirler. Ancak onlar tek başına karar veremezler. Ukrayna toplumu karar verecek.

KTMM yeni seçilmiş Cumhurbaşkanı ile Kırım konusunu tartışmak için bir görüşme talep edecek mi?

“Kırım ve Kırım Tatar sorunu; Ukrayna’da en göze çarpan ve en gündemdeki konular. Yeni seçilmiş Cumhurbaşkanı ülkenin kalkınması ile ilgili iç ve dış konuları, Rus saldırganlığa bağlı olan sorunları, insani, dış siyaset, diplomatik alanlardaki sorunları çözmeye başlayacağı zaman, O’nun karşısına Kırım ve Kırım Tatar sorunu çıkacak.”

“Görüşmenin Cumhurbaşkanı veya KTMM olsun kimin tarafından talep edileceği önemli değil. Önemli olan şu, hiç kimse Kırım ve Kırım Tatar meseleleriyle ilgilenmeyen, Ukrayna sorunlarıyla ilgilenemez.”