Ukrayna Ulusal Sanat Müzesi'nde Kırım Tatarca sesli rehber uygulaması başladı

Güncel
_QHA Ankara
24 Ocak 2022, 16:52
_QHA Ankara
24 Ocak 2022, 16:52

Ukrayna’da Kırım Tatar dilinin desteklenmesine yönelik resmi adımlar atılmaya devam ediyor. Ukrayna Ulusal Sanat Müzesi’nde 23 Ocak 2022 itibarıyla Kırım Tatarca sesli rehber hizmeti gerçekleşti.

Ukrayna’da, 23 Ocak 2022 tarihinde Ukrayna Ulusal Sanat Müzeleri (NAMU), Uluslararası Ukrayna Sosyal Adalet Vakfı (IOSJ Ukrayna) ve Kırım Evi Devlet Teşebbüsü ile birlikte, Ukrayna Ulusal Sanat Müzesi’nde ilk kez Kırım Tatarca sesli rehber hizmeti uygulanması başladı. Etkinliğe Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov da katıldı. Sesli rehber uygulamasının açılış etkinliğine Kırım Tatar müzik topluluğu “Misafir” de ezgileriyle eşlik etti.

KIRIMOĞLU: ŞU ANDA KIRIM’DA KIRIM TATAR HALKININ ULUSAL KİMLİĞİNİ YOK ETMEK İÇİN HER ŞEY YAPILIYOR

Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, yaptığı konuşmada böyle bir projenin Ukrayna’da tanıtılmasının önemine dikkat çekerek, “Kırım’da korkunç şeyler oluyor. Yarım asrı aşkın süredir tarihi vatanlarına dönüş için mücadele eden halkımız yine orayı terk etmek zorunda kalıyor. İşgalden önce eve yeni dönmüştük, kültürümüzü restore etmeye, dilimizi geliştirmeye başladık. Şimdi, Kırım’da Kırım Tatar halkının ulusal kimliğini yok etmek için her şey yapılıyor. Ukrayna’nın bu durumda tam tersi hareket etmesi ve halkımızı desteklemesi, kültürlerini ve dilini geliştirmesi harika…” ifadesine yer verdi. Ayrıca Ukrayna Ulusal Sanat Müzesi faaliyetlerine başarılarını diledi.

REFAT ÇUBAROV: UKRAYNA ULUSAL SANAT MÜZESİ’NİN KAPISI TÜRK DÜNYASI İÇİN AÇIKTIR

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, böyle bir sesli rehberin ortaya çıkmasının sadece Kırım Tatarları için değil, Türk kökenli diğer halklar için de önemli olduğunu kaydederek, “Bu müze Türk Dünyası için de hizmet edecektir. Ulusal Sanat Müzesinin kapısı Türk dünyasından gelen ziyaretçilere açıktır: Azerbaycanlılar, Kazaklar, Türkler, Kırgızlar, Balkarlar ve Karaçaylar, hatta Ukrayna’da yaşayan Gagauzlar ve hepsi Kırım Tatarca dinlemekten mutluluk duyacaklar.” değerlendirmesini yaptı.

YULİYA LİTVİNES: UKRAYNA DEVLETİ, UKRAYNACANIN YANINDA KIRIM TATARCAYA DA DESTEK VERMELİDİR

Ukrayna Ulusal Sanat Müzesi Genel Müdürü Yulia Litvines söz konusu uygulamayla alakalı olarak, “Ukrayna Ulusal Sanat Müzesi’nin önceliklerinden biri, Kırım Tatar dilini içeren kültürel mirasın korunmasıdır. Kırım yarımadası Ukrayna’nın ayrılmaz bir parçasıdır ve Kırımlılar ise, Ukrayna’nın yerli halkıdır. Ukrayna toplumu ve Ukrayna devleti, Ukraynacanın yanında Kırım Tatar dilini de desteklemek için ortak çaba göstermelidir, çünkü dil kimliğin temelidir. Böylelikle Ukrayna Ulusal Sanat Müzesi, Ukraynalı müzeler arasında kalıcı bir sergi ile Kırım Tatarca sesli rehber uygulamasını başlatan ilk kurum olacak.” dedi.