Refat Çubarov, Ukrayna cumhurbaşkanlığı seçimlerini yorumladı

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
22 Nisan 2019, 11:59
Mehmet Berk Yaltırık
22 Nisan 2019, 11:59

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DKTK) Başkanı, Ukrayna milletvekili Refat Çubarov, Ukrayna’daki cumhurbaşkanlığı seçiminin sonuçlarına ilişkin yorumlarını paylaştı.

Çubarov, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) adına çağrılarına kulak vererek Poroşenko’yu destekleyen vatandaşlara teşekkür ederek, “Ukrayna’da gerçekleşen tüm süreçlere, biz Kırım’ı işgalden kurtarma, Kırım yarımadasını Ukrayna egemenliği altına geri alma ve Kırım Tatar milli özerkliğinin oluşturulması konularına dayanarak katılacağız. Bu konulara dayanarak biz Petro Poroşenko’nun adaylığını desteklemeye karar verdik. Ve biz onunla birlikte onurlu bir şekilde bu siyasi mücadeleden geçtik.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir kaç hafta sonra görevi teslim aldıktan sonra yeni seçilen Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’in zor bir görev beklediğini kaydeden Çubarov, “Yeni seçilmiş Cumhurbaşkanı görevine başladıktan sonra, Ukrayna toplumu, Ukrayna’nın geleceği, ekonomisi, kalkınması, insani alanları ile ilgili herhangi bir girişimi dile getirilirken; bu konuları Kırım’ın işgali ve Kırım’ı Rus işgalinden kurtarma açısından da değerlendirmeye davet ediyorum.” diye vurguladı.

KTMM Başkanı, ayrıca Ukrayna halkını tamamen demokratik ve dürüst seçimlerin düzenlenmesi hakkında tebrik etti.

Bilindiği üzere, Ukrayna cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci tur oylaması dün saat 20.00 itibarıyla tamamlandı. Sandık çıkış anketi sonuçlarına göre seçimi yüzde 73 ile Vladimir Zelenskiy kazandı.

Ulusal sandık çıkış anketine göre cumhurbaşkanlığı için yapılan seçimde Zelenskiy yüzde 73 oy alarak devlet başkanlığı yarışını kazanırken, mevcut Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ise aldığı yüzde 25,5 oy oranı ile seçimi kaybetti. Zelenskiy, sandık çıkış anketinin ilan edilmesinin ardından yaptığı açıklamada, “Bunu birlikte yaptık” diyerek kendisini destekleyen herkese teşekkür etti.