Refat Çubarov, Ruslara "Ben işgalci değilim" kampanyası çağrısı yaptı

Güncel
E. K.
11 Mayıs 2021, 12:06
E. K.
11 Mayıs 2021, 12:06

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Rusya vatandaşlarına çağrıda bulunarak; Kırım’ın Rusya tarafından işgalini desteklemediklerini gösteren kısa bir video çekmelerini istedi. Çubarov, bu fotoğrafı Facebook sayfalarında “Ben işgalci değilim” etiketiyle paylaşmalarını istedi.

Ünlü Rus gazeteci Olga Bıçkova, Eho Moskvı radyosunda yaptığı bir programda dinleyicilerden birinin Kırım’la ilgili sorusunu yanıtlarken, işgal başladığından beri tatil amacıyla Kırım’a gitmediğini, Kırım malı satın almadığını ifade etti ve “Ben işgalci değilim” dedi. Rus gazetecinin bu sözlerini değerlendiren Kırım Tatar Milli Meclisi ve Dünya Kırım Tatar Kongresi Başkanı Refat Çubarov, kendisine teşekkür etti.

Refat Çubarov, konuya ilişkin, “Ben İşgalci değilim…’ Sadece bir cümle, tek bir kişide yoğunlaşan haysiyet, onur ve cesareti yansıtıyor.” ifadelerini kullandı.

25 Ağustos 1968 tarihinde, bir grup rejim muhalifinin Moskova’daki Kızıl Meydan’da SSCB ordusunun Çekoslovakya’ya girmesine karşı protesto gösterisi düzenlediğini anlatan Çubarov, “Daha sonra Václav Havel’in (Çek yazar, insan hakları savunucusu, rejim muhalifi, Çekoslovakya’nın son ve Çek Cumhuriyetinin ilk Cumhurbaşkanı) de belirttiği gibi ‘Çekoslovakya vatandaşları için bu insanlar, yönetimi egemen bir devlete ve müttefike alçakça askeri saldırıda bulunmaktan çekinmeyen Sovyetler Birliği’nin vicdanı haline geldi'” ifadelerini kullandı.

ÇUBAROV: RUS VATANDAŞLARINI, GÜNÜMÜZ RUSYA’SININ VİCDANI OLMAYA ÇAĞIRIYORUM

Rusya vatandaşlarını günümüz Rusyası’nın vicdanı olmaya çağıran Çubarov, Kırım’ın Rusya tarafından işgalini desteklemediklerini gösteren kısa bir video çekerek Facebook sayfalarında “Ben işgalci değilim” etiketiyle paylaşmalarını istedi.

Çubarov, “Bugünün Rusya Federasyonu vatandaşlarını, kendilerini Rusya’nın Kırım’ı işgalinden alenen ayırarak, Rus toplumunun vicdanı olmaya çağırıyorum. ‘Kırım’a tatile gitmeyeceğim. Kırım malı satın almıyorum. Ben işgalci değilim’ kelimelerinin mutlaka yer alacağı kısa bir video çekin ve bunu Facebook sayfanızda #Benişgalcideğilim (# ЯНеОккуант) etiketiyle paylaşın.” dedi.

Refat Çubarov, Rus yasaları uyarınca kişisel fikrini ifade etmenin hiçbir cezai sorumluluğunun olmadığını kaydetti.