Refat Çubarov: Moskova, cezasız kaldığı için yeni soykırımlar yapmaya devam ediyor

Güncel
Anife Bilal
14 Mayıs 2022, 10:09
Anife Bilal
14 Mayıs 2022, 10:09

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, birçok yerli halka yönelik soykırım gerçekleştiren Moskova’nın uluslararası sistem tarafından cezasız kaldığı için yeni soykırımları yapmaya devam ettiğini ifade etti. Çubarov, “Suçluların cezasız kalması, bugün yeni bir soykırıma yol açtı” dedi.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, 78 yıl önce yaptığı kötülüklerin cezasını şimdiye kadar hiçbir şekilde çekmeyen Moskova yönetiminin, yerli halklara uygulanan soykırımların merkezi ve kaynağı olarak kalmaya sürdürdüğünü belirtti.

Sovyet yönetiminin 1944’de Kırım Tatar halkı başta olmak üzere bir dizi halka karşı işlediği suçları örnek olarak gösteren Çubarov, “1944 yılında yaşananlar ve şu an 2022 yılında yaşanan soykırım bağlantılıdır. Ukrayna halkına karşı Holodomor (suni açlık) suçunu işleyen, Kırım Tatar ve diğer halkları sürgün edenler cezalandırılmadı. 78 ve 79 yıl önce işlenen suçlardan sorumlu insanların cezasız kalması bugün yeni bir soykırıma yol açtı. Moskova ise bu soykırımın merkezi ve kaynağıdır.” dedi.

RUSYA, UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor. Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 3’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Savasın 79 günü içinde Rusya, Ukrayna’ya 2 bin 100’den fazla füze attı. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.