Refat Çubarov: İşgalci güçler tarafından alıkonulan üç Kırım Tatarı serbest bırakıldı

Güncel
Manas
02 Temmuz 2022, 18:29
Manas
02 Temmuz 2022, 18:29

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, işgalciler tarafından kaçırılan Geniçesk (Cenişke) bölgesindeki Şçaslıvtseve köyü sakini Edem Asanov ve Refat Asanov isimli iki kardeşin serbest bırakıldığını bildirdi. Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, “Kırım Tatar kardeşler Edem ve Refat Asanov ile Belyal Abdurahmanov da serbest bırakıldı.” dedi.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkanı Refat Çubarov, 2 Temmuz 2022 tarihinde, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, işgalciler tarafından kaçırılan Geniçesk (Cenişke) bölgesindeki Şçaslıvtseve köyü sakini Edem Asanov ve Refat Asanov isimli iki kardeşin ve Belyal Abdurahmanov’un serbest bırakıldığını duyurdu. Çubarov, Kırım Tatar kardeşlerin bir-iki gün önce serbest bırakıldığını ve çoktan ailelerine kavuştuklarını bildirdi.

“İŞGALCİ GÜÇLER TARAFINDAN KAÇIRILAN KIRIM TATARLARI SERBEST BIRAKILDI”

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “3 Mayıs 2022 tarihinde, öğlen saat 12.00 civarında, Şçastlivtsevo sakini Edem Asanov’un evine silahlı Rus askerleri baskın yaptı. Evde arama yapılmasının ardından Edem Asanov alıkonuldu. Aynı gün kardeşi Refat Asanov da Şçastlivtsevo köyünde aynı şekilde alıkonulmuştu. Birkaç gün önce Kırım Tatar kardeşler Edem ve Refat Asanov ile Belyal Abdurahmanov da serbest bırakıldı.”

Ayrıca KTMM Başkanı Refat Çubarov, işgalci güçler tarafından alıkonulan başka bir Kırım Tatarı, Belyal Abdurahmanov’un da serbest bırakıldığını bildirerek,“Herson bölgesi Geniçesk (Cenişke) ilçesine bağlı Partizan köyünde ikamet eden Kırım Tatar Belyal Abdurahmanov, 21 Haziran 2022 tarihinde Rus işgalciler tarafından alıkonulmuştu. Muhtemelen dün serbest bırakıldı.” ifadesini kullandı.