Refat Çubarov: Kendi işlerinizle Kırım Tatar meselesini birleştirin

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
23 Mayıs 2019, 14:39
Mehmet Berk Yaltırık
23 Mayıs 2019, 14:39

Kırım Tatar Milli Meclis Başkanı Refat Çubarov, 9’uncu Kırım Tatar Gençlik Kurultayı’na (Qırım Tatar Yaşlıq Qurultayı) katılarak gençlere seslendi.

KTMM BAŞKANI’NDAN KIRIM TATAR DİLİ VURGUSU

Oturumları takip eden Çubarov, program kapsamında bir konuşma gerçekleştirdi.

KTMM Başkanı Çubarov, “Sizler gençler olarak dilimizi saklamak ve öğrenmek için ne kadar yeni teknolojileri kullanırsanız, insanlarımız bu konudaki zayıflıklardan kurtulur. Gerek Dünya Kırım Tatar Kongresi (DKTK) tarafından gerekse de sizler tarafından gerçekleştirilecek faaliyetlerle dilimizi öğrenirler. Gençler kurultayı, yalnızca istişare ve tartışma ile kalmamalı. Sizler buraya, Kırım Tatar cemiyetlerinin temsilcileri olarak katıldınız. Burada olamayan, gelemeyen sizden başka Kırım Tatar gençleri de var. Milletimizin içinde çok istidatlı ve yetenekli gençlerimiz var. Bu gençlerin faaliyetlerini göz önüne almak ve becerebildiğimiz kadar onların faaliyetlerine destek olmak hem kendi toplumumuza hem de dünyaya bunu bildirmek istiyoruz. Ve bu programlarla aktif şekilde katılımını sağlamak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

KTMM Başkanı, Kırım Tatar gençleri arasında pek çok yetenekli ismin olduğunun altınız çizerek, konuşmasında bazılarının da ismini zikretti. 9. Kırım Tatar Gençlik Kurultayı’na da katılan Kıyiv’deki (Kiev) Kırım Evi proje direktörü Alim Aliyev ve faaliyetleri hakkında konuşan Çubarov, Aliyev’in Kırım Tatar milli meselesinin içinde olması ve Kırım Tatar halkının içinde bulunduğu meselelere vakıf olması nedeniyle yeni gençlerin de oraya katılmasını sağladığını ifade etti.

YETENEKLİ KIRIM TATAR GENÇLERİNE DESTEK

Çubarov, bu tür etkinlikler ile Kırım Tatar gençlerinin yetenekli olanlarının ortaya çıktığını vurgulayarak konuşmasında genç Kırım Tatar yönetmen Nariman Aliyev’den de bahsetti. Cannes film festivalinde gösterilen “Evge” isimli filmiyle büyük çıkış yakalayan Aliyev’in bu filmiyle Kırım konusunu anlatacağını ifade etti. Çubarov, söyleyeceği çok isim olduğunu ve yetenekli Kırım Tatar gençlerinin bu tür mecralar eliyle ortaya çıktığını ve Kurultayın da bu bakımdan önemli olduğunu vurguladı.

ÇUBAROV: “DÜNYADA BÜYÜK DEĞİŞİMLER OLUYOR”

Ben burada şunu söylemek istiyorum Dünyada ben böyle düşünüyorum belki katılmazsınız dünyada büyük değişimler oluşuyor. Bu değişimlerin ortaya çıkmasının sebebi yeni güçlerin eski sistemleri, eski metodları eski fikirleri değiştiren hareketlerdir. Bu yeni oluşumlar, bazı ülkelerde başarılı sonuçlar veriyor, bazı ülkelerde ise vermiyor.” diyen Çubarov, bu meseleye Kırım Tatar milli davası bakımından bakılması gerektiğini ve yeni değişimlerle atılacak adımlar olacağını ancak burada atılacak adımların çok dikkatlice atılması gerektiğini söyledi.

“GENÇLERİMİZ, MİLLETİMİZİN BUGÜNKÜ MESELELERİNİ ÇÖZECEK FİKİRLER ÖNE SÜRMELİ”

KTMM Başkanı gençlerin faaliyetlerinin olumlu gelişmelere vesile olacağını da ifade ederek, “1991 senesinde milletimiz her sene 35-40 bin kişi olacak şekilde ana vatanımız Kırım’a dönmeye başladı. Kırım da bir senede vatandaşlarımız kendi arsalarını çevirdi ve orada yurt tutmaya başladı. Burada o günlerden arkadaşlarımız Zafer Karatay, Tuncer Kalkay, Namık Kemal Bayar, Osman Paşayev, Enver Altaylı gibi pek çok arkadaşımız varlar. O yıllarda ev dediğim sadece dört duvar bir göz odadan ibaret idi. Bize dışarıdan bakanlar dediler ki, ‘Bunlar burada nasıl yaşayacak’ bu kulübe gibi evlerde nasıl yaşayacak dediler. Ancak şükür ki milletimiz o bir göz oda evi gayet büyük evlere dönüştürdü. Ama önceki halini görenler o gün ‘bu becerilemez’ demişlerdi. Benim burada gençlere söylemek istediğim, ortaya koyacağınız yeni fikirleri (iyice ölçüp biçerek) düşünüp de kara verin. Gençliğin heyecanıyla hareket etmeyin. Ben istiyorum ki gençlerimiz hem bu değişimleri (değişik fikirleri) birlikte düşünsünler, birlikte karar versinler evvelden yapılanları yıkmadan milletimizi bugünkü meselelerini çözecek çalışmalar yapsınlar” değerlendirmesinde bulundu.

KTMM Başkanı, son olarak “Benim sizden istediğim; kendi düşüncelerinizde, kendi işlerinizde Kırım Tatar meselesine yakınlaştırmak, birleştirmek isteyin.” diyerek teşekkürlerini bildirip sözlerini sonlandırdı.