Refat Çubarov: İşgalcilerin alıkoyduğu Kırım Tatarı Rüstem Seytmemetov'un sağlık durumu tehlikede

Güncel
Manas
06 Temmuz 2022, 20:39
Manas
06 Temmuz 2022, 20:39

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, işgalcilerin alıkoyduğu Kırım Tatarı Rüstem Seytmemetov’un hala serbest bırakılmamasına tepki gösterdi. Çubarov, konuyla ilgili işgalci Rus güçlerinin alıkoyduğu Seytmemetov’un hayati tehlikesinin bulunduğunu ve işgalci yönetimin kendisine işkence yapmaya devam ettiğini bildirdi.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, 6 Temmuz 2022 tarihinde, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 28 Haziran 2022 günü sabah saat 09.00 sıralarında, Geniçesk şehrinde yaşayan 1975 doğumlu Kırım Tatarı Rüstem Seytmemetov’un evine 4 araçla işgalci Rus askerleri tarafından baskın düzenlendiğini belirtti. Aynı zamanda, işgalci askerlerin kapıları kırarak sert bir şekilde davranması, Seytmemetov’un 3 ve 5 yaşlarındaki çocuklarını korkutmuş ve Seytmemetov da geçirdiği şoktan dolayı 9 gündür kendisine gelemedi.

KTMM Başkanı Çubarov, evinin avlusunda yere yığılan Rüstem Seytmemetov’un Rus askerleri tarafından eşi ve çocuklarının gözü önünde darp edildikten sonra bilinmeyen bir yere götürüldüğünü belirtti.

Türkiye'deki Kırım Tatar Derneklerinin Ortak Bildirisi (Rusça)

İŞGALCİLERİN ALIKOYDUĞU RÜSTEM SEYTMEMETOV HALA SERBEST BIRAKILMADI

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, “İşgalci Rus askerleri, Kırım Tatarı Rüstem Seytmemetov’un evine baskın düzenlemesi üzerine haber almaya eve gelen Rüstem’in ailesi ve yakın akrabalarını 18’e kadar evde tuttu, telefonlarını ellerinden aldı ve bahçeye bile çıkmalarını yasakladı. Dışarıda toplanan insanların olanların nedenlerini açıklama taleplerine karşı Rus askerleri, bir sabotaj eyleminin hazırlanması hakkında bilgi aldıklarını söylediler. Aynı zamanda Rüstem Seytmemetov’un eşine, kocasının sorgulanmak üzere götürüldüğünü ve bir gün içinde serbest bırakılacağını aktarıldığını söylediler. Ancak Rus işgalciler, Rüstem Seytmemetov’u bugüne kadar serbest bırakmadı.” ifadesini kullandı.

“KIRIM TATARI RÜSTEM SEYTMEMETOV’UN SAĞLIK DURUMU TEHLİKEDE”

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Seytmemetov’un sağlık durumunun tehlikede olduğuna dikkat çekerek, “Bize gelen bilgilere göre, Rüstem Seytmemetov, alıkonulduktan sonraki ilk gün Genişesk şehrinde 17 Nolu okulun bodrum katında tutuldu ve ardından bugüne kadar kaldığı Herson mahkeme öncesi gözaltı merkezine transfer edildi. Seytmemetov burada, fiziksel işkenceye ve psikolojik işkenceye maruz kalmaya devam ediyor. Hatta onun işlemediği eylemleri itiraf etmeye zorladığına dair kanıtlarımız var.” diye belirtti.

Ayrıca Çubarov, Kırım Tatarı Rüstem Seytmemetov’un geçen yıl ağır bir kalp krizi geçirdiğini ve bu yıl kalp ameliyatına gireceğini bildirdi. Öte yandan, Seytmemetov’un gerekli ilaçları alma imkânından mahrum bırakılmış olmasının, apaçık hayati bir tehlike teşkil ettiğini vurguladı.