Refat Çubarov: İşgalciler, Herson bölgesinde alıkoyduğu Kırım Tatar çifti serbest bıraktı

Güncel
Manas
28 Mayıs 2022, 16:46
Manas
28 Mayıs 2022, 16:46

İşgalci Rusya, Ukrayna’nın Herson bölgesindeki Novooleksiyivka (eski adı Kümüşçanak) kasabasındaki Kırım Tatarlarına baskı uygulayarak, Kırım Tatar halkına Kırım Yarımadası’nda işlediği hak ihlalleri ve insanlık suçlarına devam ediyor. Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, bu kapsamda alıkonulan Mamed Musayev ve eşi Tetyana Bazirova’nın serbest bırakıldığını bildirdi. Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, “Alıkonulan Mamed Musayev ve eşi Tetyana Bazirova’nın evinin sabah vakitlerinde aranması ve akabinde gelişen tüm deylarla ilgili bilgilerin yayılmasına yardımcı olan herkese teşekkür ederim” dedi.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, 28 Mayıs 2022 tarihinde sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Rus askerlerinin dün sabah saatlerinde, Kırım Tatarlarının yoğun yaşadığı Herson Cenişke (Geniçesk) bölgesi Novooleksiyivka (eski adı Kümüşçanak) kasabasında düzenlediği baskınların ardından alıkoyduğu, Kırım Tatarı Mamed Musayev ve eşi Tetyana Bazirova’nın serbest bırakıldığını duyurdu. Aynı zamanda, Çubarov Ukrayna vatandaşlarına asla cesaretlerini kaybetmemeleri çağrısında bulundu.

ÇUBAROV: İŞGALCİ RUSLARIN İŞLEDİĞİ BİR SUÇA TANIK OLDUYSANIZ DERHAL KAMUOYUYLA PAYLAŞIN!

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, serbest bırakılan vatandaşlar ile ilgili, “Novooleksiyivka köyünün sakinleri, Mamed Musayev ve eşi Tetyana Bazirova’nın evinin sabah vakitlerinde aranması ve akabinde işgalciler, onları eski bir numaralı 17 meslek okulunun bodrum katında yasa dışı bir şekilde gözaltına aldığıyla ilgili bilgilerin yayılmasına yardımcı olan herkese teşekkür ederim” diye belirtti.

Ayrıca Çubarov, Ukrayna vatandaşlarına asla cesaretlerini kaybetmemeleri çağrısında bulunarak, “İşgalci Rusların işlediği bir suça tanık olduysanız veya Rus ceza kuvvetlerinin yasa dışı eylemlerine maruz kaldıysanız, olanları bir an önce kamuoyuna açıklayın ve paylaşın” ifadesini kullandı.

İŞGALCİLER, UKRAYNA YANLISI AKTİVİSTLERE BASKI YAPIYOR

Kırım Tatar Kaynak Merkezi Başkanı Eskender Bariyev, Rus işgal güçlerinin ele geçirdikleri Ukrayna’nın Herson ve Zaporijjya bölgelerindeki halkı korkutmak için baskı uyguladığını bildirerek, “Elimize ulaşan bilgiye göre, 118 kişi Herson ve Zaporijjya bölgelerinden işgalciler tarafından kaçırıldı. Bunlardan 18’i Kırım Tatarı.” demişti.

İŞGALCİ RUSYA, BİR OKULU İŞKENCEHANEYE DÖNÜŞTÜRDÜ!

Kaçırılan Kırım Tatarlarının sorgulandığı ve işkencelere maruz bırakıldığını belirten Bariyev, “Geniçesk’teki 17 numaralı yüksek okulu da bir işkencehaneye dönüştürdüler. İşgalciler orada insanları sorguluyor, onlara karşı işkence uyguluyor. Genelde erkeklerin arabalarına el konuluyor, para talep ediyorlar, işkencelerden sonra ise insanları mezarlık veya yol kenarına bırakıyorlar.” ifadelerini kullanmıştı.

İŞGALCİLER TARAFINDAN KAÇIRILAN İKİ KARDEŞTEN HAFTALARDIR HABER ALINAMIYOR

KTMM Başkanı Refat Çubarov, birkaç gün önce, Rus ordusu tarafından işgal edilen Geniçesk (Cenişke) bölgesindeki Şçastlivtseve köyü sakini Edem Asanov ve Refat Asanov isimli iki kardeşten, 3 Mayıs 2022 tarihinden beri haber alınamadığını bildirdi.