Refat Çubarov: Birlik olduğumuz müddetçe kimse bizi yenemez

Güncel
Manas
13 Temmuz 2022, 16:19
Manas
13 Temmuz 2022, 16:19

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, önümüzdeki üç gün boyunca Kremlin kontrolündeki Kırım’ın sözde Yüksek Mahkemesinde, üç Kırım Tatarı siyasi tutsak (Nariman Celal, Asan ve Aziz Ahtemov) davalarının görüleceğini bildirdi.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkanı Refat Çubarov, 13 Temmuz 2022 tarihinde sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 13-14-15 Temmuz, saat 10.00’da, Rus işgali altındaki Kırım’ın sözde Yüksek Mahkemesinde, kurmaca suçlamalar çerçevesinde alıkonulan KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal ve Kırım Tatar aktivistler; Asan Ahtemov ile Aziz Ahtemov’un davalarının görüleceğini duyurdu. Çubarov, her Ukrayna vatandaşının, Kırım’ın sözde Yüksek Mahkemesinde davaları görülecek Kırım Tatarlarını desteklediğini kaydetti.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov mesajında şu ifadelere yer verdi:

“İŞGALCİ RUS YÖNETİMİ, KIRIM TATARLARININ MİLLİ İRADESİNİ HİÇBİR ZAMAN KIRAMAZ”

“Kıymetli yurttaşlar! Sekiz yılı aşkın bir süredir Kırım, Rus işgali altındadır. Böyle bir durumda birbirinize destek olmanın anlamını ve önemini sizden başka kimse anlayamaz. İşgalciler Kırım Tatar halkının iradesini kırmak için Kırım Tatar halkının cesur ve dürüst oğullarını yasadışı baskınlarla alıkondu ve bu şekilde kırmaya çalıştı. Ancak işgalci Rusya, Kırım Tatarlarının milli iradesini hiçbir zaman kıramaz. Her yurttaşın Kırım’ın sözde Yüksek Mahkemesinde davaları görülecek Kırım Tatarlarını desteklediğini apaçık görüyoruz.

Biliniz ki, Rus işgalciler, birçok Kırım Tatarının gözünü korkutup silahlı haydutlar gibi baskı düzenlerken vatandaşına diğer sivil komşularının yardım etmeyeceğine tam tersine korkarak evlerine kapanacağına inanıyorlar.

Ayrıca Rus işgalciler, Kırım Tatar halkını, sessizlik ve korku durumuna getirme niyetlerinden hâlâ vazgeçmiyorlar.

Ama 8 yıllık işgalde başarısız oldular ve şimdi de başarısız olacaklar. Kırım elbet Rus işgalcilerinden kurtarılacaktır. Dolayısıyla birlik ve beraberliğe davet ediyorum. Birlik olduğumuz müddetçe kimse bizi yenemez. Bundan dolayı hepinizi sözde duruşmaya belirlenen tarih ve saatte arkadaşlarınızla birlikte davet ediyorum.”

İŞGALCİ RUSYA’DAN SÖZDE SABOTAJ İDDİASIYLA KIRIM TATARLARINA BASKI

Rus istihbaratından, 7 Eylül 2021 tarihinde yapılan açıklamada, Akmescit yakınındaki Anğara köyünde 23 Ağustos 2021 tarihinde sözde “sabotaj eyleminin” düzenlendiği iddia edilirken “sabotajın” güya Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Baş Müdürlüğü ve Kırım Tatar Milli Meclisi tarafından organize edildiği ileri sürülmüştü. FSB, yürütülen “soruşturma” çerçevesinde 3 “şüphelinin” tutuklandığını bildirirken; Ukrayna tarafının “sabotajı düzenleyen kişilere” güya 2 bin dolar ödül sözü verdiğini iddia etmişti. Rus propaganda televizyon kanalı Zvezda’nın Telegram hesabında yayımlanan haberde, sözde sabotajın düzenlendiği yerden görüntülere ve güya sabotaj eylemini düzenleyen Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un itiraf videolarına yer verilmişti.

3 KIRIM TATARI HAKKINDA TUTUKLAMA KARARI ALINDI

Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, 6 Eylül’de, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Kırım Tatar aktivistleri Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov hakkında tutuklama kararı almıştı. FSB yürüttüğü düzmece soruşturma sonucu alıkoyduğu Nariman Celal, Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov’u güya “sabotaj” düzenlemekle ile suçlamıştı.

ALIKONULAN KIRIM TATARLARINA İŞKENCE UYGULANDI

İşgalciler, günler boyunca Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un bağımsız avukatlarla görüşmesine izin vermemişti. Daha sonra büyük çabalar sonucu müvekkil ile görüşen avukat Ayder Azamatov, işgalci Rus güçlerinin Kırım Tatarlarına işkence uyguladıklarını anlatmıştı.

İKİ KİŞİYE TUTUKLAMA CEZASI

Öte yandan asılsız bahanelerle haklarında dava açılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında, tutuklama cezası kararı alınmıştı. Biri gece ortasında, diğeri sabah erken saatlerde FSB görevlileri tarafından kaçırılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında Rusya İdari Suçlar Kanununun 19.3 maddesi uyarınca (polis görevlisinin talebine uymamak) dava açılmıştı. Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, Kırım Tatarlarını suçlu bularak Şevket Useinov hakkında 14 gün tutuklama cezası, Eldar Odamanov hakkında ise 15 gün tutuklama cezası kararı almıştı.

BASKI İÇİN YENİ BİR BAHANE

İşgalci güçler, Nariman Celal, Asan Ahtemov ile Aziz Ahtemov’a yöneltilen suçlamalar çerçevesinde Aralık 2021’de, iki Kırım Tatarının evine baskın düzenlemişti. Evlerde yapılan aramalardan sonra Kırım Tatarları Kurtumer Çalgozov ve Nariman Ametov sorgulanmak üzere alıkonulmuştu. Nariman Ametov sorgulama sırasında kendisine elektrik işkencesinin uygulandığını bildirmişti.