Refat Çubarov: Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri ile Kırım Tatarlarının durumu görüşüldü

Güncel
Manas
09 Mayıs 2022, 09:33
Manas
09 Mayıs 2022, 09:33

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov ve Ukrayna Milletvekili, KTMM Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatović ile bir araya geldi. Çubarov sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatović ile bir araya gelerek Kırım Tatarları ile ilgili önemli konuları içeren bir toplantı gerçekleştirdik.” dedi.

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov ve Ukrayna Milletvekili, KTMM Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, 6 Mayıs 2022 tarihinde, Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatović ile başta işgal altındaki Kırım Tatarlarının yanı sıra Rus birlikleri tarafından yakın zamanda işgal edilen Herson ve Zaporijjya kentlerindeki Kırım Tatarları ve Ukrayna vatandaşlarına yönelik zulüm ve baskıları değerlendirdi. Refat Çubarov, özellikle, Rus ordusu tarafından engellemesine rağmen insani koridorların açılmasıyla birlikte sivillerin tahliye edilmesinin bir başarı olduğunu kaydetti.

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri, Kırım Tatar halkının temsilcileri  ile görüştü

İŞGALCİLER TARAFINDAN ALIKONULAN KIRIM TATARI SİYASİ TUTSAKLAR KONUŞULDU

Görüşme ile ilgili sosyal medya üzerinde açıklama yapan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, “Rus işgali altındaki Kırım’ın sözde Yüksek Mahkemesi, kurmaca suçlamalar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal ve Kırım Tatar aktivistler Asan Ahtemov ile Aziz Ahtemov’un hakkında soruşturma materyallerinin tahrip edilmesi üzerinde durduk. Ayrıca Rus işgalci birliklerinin 24 Şubat’ta Ukrayna’ya savaş açmasından bu yana Kırım Tatarlarına yönelik baskıların arttığı iletildi. Özellikle, Rus işgalci güçleri, işgal altına alınan Herson, Melitopol, Kalançak ve Geniçesk (Cenişke) bölgesi Novoaleksiyivka (eski adı Kümüşçanak) gibi yerleşimlerde yaşayan Kırım Tatarlarına yönelik baskılara devam edildiği aktarıldı.” diye bildirdi.  

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞINDA KIRIM TATAR YETKİLİLERİ SAHADA VE MASADA FAALİYETLERİNE DEVAM EDİYOR

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatović’e Rus ordusunun 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal başlatmasından bu yana Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğinin yanında olduğunu hem masada hem sahada ispat ettiğini kaydetti.