Razil Valeyev: “Tataristan’da devlet dili olan Tatarca mecburi olarak okutulmalı”

Güncel
Anife Bilal
20 Mart 2019, 16:42
Anife Bilal
20 Mart 2019, 16:42

Tataristan Cumhuriyeti Devlet Konseyi Eğitim, Bilim, Kültür ve Milli Konular Komitesi Başkanı Razil Valeyev Tatar dilinin devlet dili olarak Tataristan’daki okullarda mecburi okutulması gerektiğini ifade etti.

Naberejnıye Çelnı (Yarçallı) şehrinde düzenlenen toplantıda konuşan Valeyev, “Dünyada hiçbir yerde çocuklar devlet dilini seçmeli olarak okumuyorlar. Ana dili eğitimi ve devlet dili eğitimi farklı şeyler. Maalesef bu gerçeği herkes anlamıyor.” diye kaydetti.

Tataristan Cumhuriyeti Eğitim ve Bilim Bakanı Yardımcısı İlsur Hadiullin ise son zamanlarda ana dili eğitimi ve Tatar dilinde okutulan derslerin kalitesini artırma taleplerinin çoğaldığını bildirdi. Okul müdürlerini eğitim kalitesini arttırmaya davet eden Hadiullin, “Ulusal eğitimin formalite göstergelerine ihtiyacımız yok. Öğretmenlerin en iyi başarısı çocukların bilgi, beceri ve hayata hazırlık seviyeleri (ile ölçülmelidir).” ifadeleri kullandı.

Daha önce, Rusya’ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nde, 1200 öğretmenin Tatar dili eğitimi vermeyi sonlandırdığı bildirilmişti.

RUSYA’DA ANA DİLLERİ YOK ETMEYE YÖNELİK YASA KABUL EDİLDİ

Bilindiği üzere, Rusya’nın yasama organı olan Duma 25 Temmuz 2018’de anadil eğitimini zorunlu olmaktan çıkarmıştı.

Kabul edilen kanuna göre Rus olmayan tüm etnik dillerin eğitimini güvence altına alan hüküm tümden kaldırıldı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, daha önce ana dil eğitimi konusunda etnik Rus halkının talepleri doğrultusunda hareket edileceğini ifade etmişti.

TATARCAYA TARİHİ İHANET

Söz konusu kanun kabul edilmeden önce 2017 yılında Tataristan’da ilk ve ortaöğretimde 6 saatlik zorunlu Tatarca dersleri 2 saatlik seçmeli derse dönüştürülmüş bunun da Tatarca olması zorunlu olmaktan çıkartılmıştı.

Ayrıca, anaokullarındaki zorunlu Tatarca derslerinin de kaldırılması kararı verilmişti. Tataristan sözde özerk bir cumhuriyet olmasına rağmen, Moskova tarafından vatandaşların hiçbir temel hak ve özgürlükleri tanınmıyor. İktisadi ve kültürel olarak sömürülmeye devam ediliyor.