Rasim Bekmezci: Ukraynalı vekiller uluslararası arenada bizi yalnız bırakmadı

07 Haziran 2020, 14:54

Ukraynalı vekil Ludmila Marçenko ile birlikte açıklamalarda bulunan, Marçenko’nun Türk danışmanı Rasim Bekmezci, mart ayında Ukrayna’da, 1915 olaylarına ilişkin hazırlanan yasa tasarısı geri çekilmesine ilişkin, “Ukraynalı vekiller bizi yalnız bırakmadı.” dedi.

Konuyla ilgili olarak Ukraynalı vekil Ludmila Marçenko da, “Türkiye ve Ukrayna ilişkileri benim için çok özel. Ülkemizde gündeme getirilen Ermeni meselesi tamamen hastalıklı bir konu ve bizim ülkemizde bu konu tartışılamaz. Dostumuz olan Türkiye aleyhinde gündeme getirilen konu bizim ülkemizde kabul edilemez.” diye kaydetti.

UKRAYNA PARLAMENTOSUNDA ERMENİ OLAYLARINA İLİŞKİN FAALİYETLER YASAKLANDI

Hatırlanacağı üzere Ukrayna’da geçen Şubat ayında Ukrayna parlamentosuna 1915 olaylarının kabulü için yasa tasarısı sunuldu, söz konusu yasa tasarısı parlamentoda görüşülmeden geri çekildi. Hükumet tarafından alınan kararla tüm devlet organlarında Ermeni olaylarının tartışılması, desteklenmesi ve kabulüne ilişkin faaliyette bulunulması tamamen yasaklandı.

İlgili haber: Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, asılsız Ermeni iddialarının dillendirilmesine yasak getirdi

MARÇENKO: TÜRKİYE ALEYHİNDEKİ BİR KONU BİZİM ÜLKEMİZDE KABUL EDİLEMEZ

Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskiy’nin partisinden milletvekili olan Ludmila Marçenko, Türk danışmanı Rasim Bekmezci ile Türk basınına konuştu. Aynı zamanda Türkiye-Ukrayna Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkan Vekili olan Marçenko, “Türkiye ve Ukrayna ilişkileri benim için çok özel. Bu konuyla 2019 yılının Eylül ayından beri ilgileniyorum. Ülkemizde gündeme getirilen Ermeni meselesi tamamen hastalıklı bir konu ve bizim ülkemizde bu konu tartışılamaz.” dedi.

Marçenko, “Tüm çalışma arkadaşlarımızla beraber bu konunun tamamen kapatılması için mücadele veriyoruz. Dostumuz olan Türkiye aleyhinde gündeme getirilen konu bizim ülkemizde kabul edilemez.” diye konuştu.

BEKMEZCİ: UKRAYNALI VEKİLLER BİZİ ULUSLARARASI ARENADA YALNIZ BIRAKMADI

Milletvekili Ludmila Marçenko’nun danışmanı aynı zamanda Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Ukrayna İş Konseyi Başkanı Rasim Bekmezci ise Ukrayna parlamentosundaki Ukraynalı vekillerin çoğunluğunun Türkiye’nin yanında yer alarak uluslararası arenada Türkiye’yi yalnız bırakmadıklarına değindi.

Bekmezci, 3 Şubat 2020 tarihinde Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ukrayna’ya resmi ziyaretinden sonra iki hafta geçmeden Ukrayna parlamentosunda Ermeni meselesinin gündeme getirildiğini ve kabul edilmesi için yasa tasarısı sunulduğunu anımsattı.

Bekmezci, konunun zamanlamasının bu anlamda çok manidar bulunduğunu ve nasıl gündeme geldiğini özetledi.

“ERMENİ MESELESİ, UKRAYNA’YI YAKINDAN İLGİLENDİREN BİR KONU DEĞİL”

Bekmezci, “Cumhurbaşkanımızın buraya gelmesi, iyi ilişkiler içinde geri dönmesi, birçok anlaşma yapılması, savunma sanayisinde iş birliklerinin arttırılmasına yönelik yapılan anlaşmalar sonrası böyle bir konunun gündeme getirilmesi bizim için çok manidar. Parlamentodaki Türkiye dostu milletvekilleri buna karşı çıktı. Ukrayna, Türkiye ve Ermenistan arasındaki konuların tartışılacağı bir platform değil. Ukrayna’yı da çok yakından ilgilendiren bir konu değil.” dedi.

Bekmezci, Ukraynalı vekillere gerçekliği olmayan Ermeni iddialarının muhatabının Ukrayna Parlamentosunun olmadığını, bu teklifin bir provokasyon olduğunu, iki ülke ilişkilerini bozmaya yönelik yapıldığını anlattıklarını kaydetti.

BEKMEZCİ: KONUNUN TAKİPÇİSİ OLMAYA DEVAM EDEĞİZ

Milletvekili Ludmila Marçenko ve arkadaşlarının çalışmaları sayesinde söz konusu yasa tasarısının geri çekildiğini kaydeden Bekmezci, “Hatta akabinde bu konunun tekrar gündeme getirilmemesi için Dışişleri Bakanlığından genelge yayınlandı ve konuyla ilgili anma törenlerinin yapılmaması, yapılsa bile devlet adamlarının orada bulunmaması kararlaştırıldı. Böylelikle bu konu büyük ölçüde kapanmış oldu. Ancak takipçisi olmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

KARADENİZ’İN İKİ STRATEJİK ÜLKESİ İYİ OLDUKÇA…

Bekmezci, “Karadeniz’de stratejik önemde denizden birbirine komşu iki ülke olan Türkiye ve Ukrayna’nın günden güne iyiye giden ortaklık ve işbirlikleri nedeniyle böyle provokasyonlara şahit olacağımızı biliyoruz.” dedi.

İlgili haber: “Türkiye ve Ukrayna birbirinin rakibi değil tamamlayıcısı olan ülkeler”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 Şubat 2020’de Ukrayna’ya resmi ziyaret gerçekleştirdi. Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskiy arasında sosyal, ekonomik ve savunma sanayisine yönelik ciddi anlaşmalar sağlandı. Görüşmenin hemen ardından Şubat ayı içerisinde Ukrayna parlamentosuna 1915 olaylarının kabulü için yasa tasarısı sunuldu. Yasa tasarısı mart ayında parlamentoda görüşülmeden geri çekildi.

Ludmila Marçenko
rasim bekmezci
Türkiye
Ukrayna
Bunlara da bakın: