Ramazan Kadirov Nobel Barış ödülü istiyor!

Güncel
Aybala Polat
27 Temmuz 2020, 20:51
Aybala Polat
27 Temmuz 2020, 20:51

Pek çok uluslararası yasa dışı infaz olayının faili olmakla suçlanan Çeçenistan Başkanı Ramazan Kadirov, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun, ”Kadirov insan hakları ihlalleri nedeniyle kara listeye dahil edilmiştir bu nedenle Amerika’ya giremez.’‘ ifadeleriyle alay etti.

Ramazan Kadirov’un eşi Medni Kadirova, kızları Ayşat ve Karina Kadirova’nın kara listeye alınarak ABD’ye girişinin yasaklandığını açıklayan Pompeo, ” Kadirov’un işkence ve yasadışı infaz dahil çok sayıda insan hakları ihlalinden sorumlu olduğuna dair güvenilir bilgilere sahibiz. ABD’yle aynı görüşte olan ülkeleri de benzer önlemleri almaya davet ediyoruz” diye bir çağrı yapmıştı.

KADİROV: BİZ İNSAN HAKLARINI SAVUNUYORUZ (!)

Kendisinin ve ailesinin “insan hakları ihlallerine karışan” kişiler olarak ilan edilmesine sadece güldüklerini söyleyen Kadirov ise, “Ben nerede insan haklarını ihlal etmişim? Aksine biz, insan haklarını savunmak için mücadele ediyoruz, bunun için ölüyoruz. Savaşı durdurduk, uluslararası terörizmi yok ettik. Uluslararası terörizmi yendiğim için bana Nobel Ödülü takdim edileceğini düşünmüştüm, oysa onlar tam tersine, bana yaptırım uyguladı. Bu hiç adil değil. Biz Çeçenistan’da 1,5 milyon kişi huzur içinde yaşıyor ve kendimizi evimizde hissediyoruz. ” ifadelerini kullandı.

KREMLİN SÖZCÜSÜNDEN KADİROV’A DESTEK

Öte yandan, Ramazan Kadirov, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve ailesine karşı Çeçenistan’a giriş yasağı getirirken, Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da, konuya ilişkin açıklamasında kararı düşmanca bulduğunu ifade etti.