Ramazan Bayramının ilk günü Nariman Celal’in evini işgalciler bastı

Haberler
Feride Useinova
06 Haziran 2019, 21:32
Feride Useinova
06 Haziran 2019, 21:32

Rus baskı mekanizması işgal altındaki Kırım’da yaşayan Kırım Tatarlarını hedef almaya devam ediyor.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Facebook hesabında yayınladığı video mesajda bayramın ilk günü 4 Haziran 2019’da evine sözde savcılıktan bir belge iletmek isteyen sözde polis memurunun geldiğini anlattı. O sırada evde sadece annesinin bulunduğunu söyleyen Celal, annesinin telefon numarasını vermeyi reddedince sözde polis memurunun kadını tehdit ettiğini aktardı.

İŞGAL POLİSİ TEHDİT YAĞDIRDI

Yaşananları aktaran Celal, “Bundan sonra, benim şahsi fikrime göre polis memuru makamını kullanarak ebeveynlerime psikolojik baskı uygulamaya başladı” diye kaydetti.

Evine gelince polisle karşılaştığını belirten Celal, yaşadığı durumu şöyle açıkladı: “Bana yönelttiği tehditlerinden korkmadığımı belirttim. Kırım’da şu anda çalışan yasa sistemine göre hareket ettiğim için ve kanunları ihlal etmediğim için polis mensuplarından korkmadığımı söyledim.”

BELGESİZ, BİLGİSİZ KEYFİ TAKİBAT

Celal sonrasındaki gelişmeleri, “Polis mensubu ve mahallemizden sorumlu olan memurun elinde, beni ve meslektaşlarım Lemar Yunusov, Rolan Osmanov ve Mustafa Mauş’u 17 Mayıs 2019 tarihinde saat 18.00’da Akmescit Bölge Savcılığının 3 numaralı odasına götürme talebinin olması durumu daha da absürt hale getirdi” ifadeleriyle aktardı.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı sözde polis memurunun bahsi geçen belgeyi getirmekle çok geç kaldığını söyledikten sonra sözde polis memuru Nariman Celal’in yine de sözde savcıyla iletişime geçmesini rica etti. Ancak savcı Nariman Celal’in telefonlarına cevap vermedi.

Опубліковано Nariman Dzhelyal Четвер, 6 червня 2019 р.