Rafet Karanlık son yolcuğuna uğurlandı

06 Haziran 2019, 13:04

Batı Avrupa Kırım Tatar Dayanışma ve Kültür Merkezi Genel Başkanı Rafet Karanlık, 5 Haziran 2019 tarihinde son yolculuğuna uğurlandı.

Öğlen namazını müteakiben Giessen Diyanet Camisinde gerçekleştirilen cenaze törenine Avrupa’nın çeşitli şehirlerinden gelen Türk dernek yöneticilerinin, Kırım Tatar, Nogay, Kazak ve Doğu Türkistan temsilcilerinin katıldığı bildirildi.

CENAZEDE KIRIMOĞLU VE ÇUBAROV’UN TAZİYE MESAJLARI OKUNDU

Karanlık’ın eşi Emine Karanlık ve oğlu Giray Karanlık’ın hazır bulunduğu cenazede Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DKTK) Başkanı, Ukrayna Milletvekili Refat Çubarov’un taziye mesajı okundu.

Meclis Başkanı Çubarov’un mesajında, “Ömrünü Kırım davasına adayan ve milli mücadeleye destek verip, faal olarak iştirak eden Rafet Karanlık’ın vefatı münasebetiyle Kırım Tatar Milli Meclisi adına merhumun yakınlarına taziyelerimizi bildirip, sabır ve baş sağlığı dileriz. Allah rahmet eylesin. Ruhu şad olsun” ifadelerine yer verildi.

Cenazede Rafet Karanlığın dava arkadaşları adına Kazak Türklerinden Abay Can ve Kırım Tatar Milli Meclisi adına Ahmet Özay’ın birer konuşma yaptığı aktarıldı.

Abay Can, Karanlık ile olan 45 yıllık mücadelesinden örnekler verirken, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov’un mesajını okuyan Ahmet Özay, Kırım Türklerinin milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun taziye mesajını da iletti. Ahmet Özay konuşmasını bitirirken cenazenin defini organize eden Almanya Türk Federasyonuna ve yetkililerine teşekkür etti.

ATİB (Avrupa Türk-İslam Birliği) Genel Başkanı Durmuş Yıldırım, Almanya Nogay Türkleri Başkanı Fatih Polat, Kırım Tatar Milli Meclisi Fransa Temsilcisi İlker Arkun, Almanya Türk Federasyon Eski Genel Sekreteri Yusuf Tatar, Türk Federasyon Eski Genel Başkanlarından Mehmet Erdoğan, Avrupa Nizami Alem Teşkilatları Genel Başkanı Erol Yazıcıoğlu, MHP Eski Genel Başlan Yardımcısı Suat Başaran ve İYİ Parti GİK (Genel İdare Kurulu) Üyesi Sait Özcan’nın da katıldığı cenaze töreninin ardından Karanlık, Giessen Müslüman Mezarlığına defnedildi.

Bunlara da bakın: