Tarihte en çok katliam ve soykırım gerçekleştiren ülke hangisidir?

Haberler
Ömer Kaya
03 Aralık 2019, 21:18
Ömer Kaya
03 Aralık 2019, 21:18

Sadece son yüzyılda totaliter ve baskıcı rejimler tarafından soykırım ve katliama kurban giden insan sayısı milyarla ifade ediliyor. Kırım Haber Ajansı (QHA), bu konuyu gündeme getirmek üzere Türk halkına, “Tarihte en çok katliam ve soykırım gerçekleştiren ülke hangisidir?” sorusunu sordu.

Nazilerin Yahudi Soykırımı, ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atarak gerçekleştirdiği katliam, Sırpların Bosna’da uyguladığı Srebrenitsa Katliamı, Ermenistan’ın uyguladığı Hocalı Soykırımı, Stalin rejiminin bir insanlık suçu olarak uyguladığı Kırım Tatar Sürgünüve Soykırımı ile Ukrayna halkını açlığa mahkum ederek gerçekleştirdiği Holodomor

Bu örneklerin dışında sayılabilecek onlarca örnek tarihin hafızasındaki yerini koruyor. Günümüzde değişen hiçbir şey olmayacak ki; Çin’in, Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine yönelik toplama kampları eliyle uyguladığı soykırım faaliyetleri devam ediyor.

Kırım Haber Ajansı (QHA), konuyu gündeme getirmek üzere “Tarihte en çok katliam ve soykırım gerçekleştiren ülke hangisidir?” sorusunu Türk halkına yöneltti.