QHA böyle andı: Altın Tamgalı Gökbayrak

26 Haziran 2019, 17:43

Kırım Haber Ajansı (QHA) Türkçe yayın yönetmeni Aydın Taş, 26 Haziran Kırım Tatar Bayrak Günü’nü ve Kırım Tatarlarının özgürlük mücadelesini anlattı.

Türkgün gazetesi köşe yazarı Elnur Paşa’nın hazırladığı metni seslendiren Taş, Kırım Tatar Bayrak Günü ve günün önemine dair “Altın Tamgalı Gökbayrak” videosunu kişisel Youtube hesabında yayınladı.

Kırım Tatar Bayrak Günü için hazırlanan videoya, Kırım yırlarının meşhur sesi Kırım Gelişim Vakfı Orkestrası sanatçısı Dilaver Osman da akordiyonuyla eşlik etti.

KIRIM TATAR BAYRAK GÜNÜ

Hatırlanacağı üzere18 Mayıs 1944’teki büyük sürgünden sonra büyük mücadelelerle Vatan Kırım’a dönen Kırım Tatarları, Akmescit’te 74 yıl aradan sonra II. Kırım Tatar Milli Kurultayı’nı topladı. 26 -30 Haziran 1991 tarihleri arasında toplanan II. Kırım Tatar Milli Kurultayı’nda  Gökbayrak milli bayrak olarak Kurultay salonlarına asılmıştı. Kırım Tatar Milli Kurultay’ı  2010 yılında 26 Haziran tarihini Kırım Tatar Milli Bayrak Günü olarak ilan etti.

Kırım Tatar Milli Bayrak Günü ilk kez 2010 yılında kutlandı. Aynı yıl düzenlenen 5’inci Kırım Tatar Milli Kurultayı’nda 26 Haziran tarihinin her yıl Kırım Tatar Milli Bayrak Günü olarak kaydedilmesi kararı kabul edildi.

Kırım Tatar Bayrak Günü’nün kutlandığı 26 Haziran tarihinde Kırım’da başkent Akmescit ve diğer yerleşim yerlerinde her yıl binlerce insanın katılımıyla çeşitli etkinlikler düzenleniyordu. Fakat Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Kırım Tatar Bayrak Günü vesilesiyle düzenlenen etkinlikler Kırım Tatar Milli Meclisi’nin koordinasyonuyla Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarınca Ukrayna’nın ana kısmında gerçekleştirilmeye başladı.

Aydın Taş
Dilaver Osman
Elnur Paşa
Kırım Gelişim Orkestrası
Kırım Tatar Bayrak Günü
Bunlara da bakın: