Pandora Belgeleri'nde Rusya: Putin'e yakın isimlerin dudak uçuklatan servetleri

Ekonomi
Ömer Cihad Kaya
05 Ekim 2021, 18:55
Ömer Cihad Kaya
05 Ekim 2021, 18:55

Uluslararası Araştırmacı Gazetecilik Konsorsiyumu (ICIJ), önceki günlerde skandal bir belge paylaştı. Kamuoyunda “Pandora Belgeleri” adı verilen belgeler, dünya liderleri de dahil olmak üzere pek çok ünlü isme ve onlara yakın isimlere ait gizli servetleri ortaya çıkardı. Ortaya çıkarılan gizli belgelerde, Virgin Adaları, panama ya da Bahama gibi bilinen vergi cennetlerinde sadece adı olan şirketler üzerinden kazanç elde edildiği görüldü. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakın isimlere ait gizli servetler ve vergi kaçırıldığına dair belgeler olduğu ortaya çıkarıldı.

Yaklaşık 12 milyon belgenin yer aldığı Pandora Belgeleri, dünya kamuoyunun gündemine bomba gibi düştü. Dünya liderleri, sanatçılar, siyasetçiler ve milyarderlere dair bilgilerin yer aldığı dosya ve belgeler, 117 ülkeden 600’den fazla gazeteci belgeler üzerinde çalıştı. Pandora belgelerinde, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, eski Birleşik Krallık Başbakanı Tony Blair, Ürdün Kralı Abdullah, Çek Başbakanı Andrej Babis ve birçok isme ait bilgiler servis edildi.

ESKİ RUS BAKAN YARDIMCISININ EŞİNDEN MUHAFAZAKAR PARTİ’YE YÜKLÜ MİKTARDA BAĞIŞ

Belgelerde dikkat çeken noktalardan birisi, Birleşik Krallık’taki eski bir Rus bakan yardımcısının eşinin Muhafazakar Parti’ye yüklü bağışlar. Adı geçen Rus siyasetçi Lubov Chernukhin, 2012’den bu yana 1,8 milyon sterlinden fazla bağış yaptı. Chernukhin, Muhafazakar Parti’nin en büyük bağışçıları arasında yer alıyor. Chernukhin’in servetinin, eşi Vladimir’den geldiğini gösteriyor.

52 yaşındaki Vladimir Chernukhin, Vladimir Putin’in hükümetinde Maliye Bakan Yardımcısı pozisyonundayken 2004 yılında görevden alınmış ve sonrasında da Londra’ya taşındı.

Lubov Chernukhin: Quiet Russian's £1.7m makes her top female Tory donor |  News | The Times
Lubov Chernukhin ve Theresa May

PUTİN’E YAKIN İSİMLERİN VERGİ KAÇIRMA FAALİYETLERİ

Pandora Belgeleri, Putin’e yakın olan Gennadi Timçenko ve Petr Kolbin gibi isimlerin, vergi cennetlerinde naylon şirketler kurduğunu ortaya çıkardı. Bu bölgelerde, vergi kaçırma, para aklama faaliyetleri yürüttükleri ve aşırı zenginleştiklerine dair bazı dosyalar görülüyor.

Pandora papers reveal hidden riches of Putin's inner circle | Vladimir Putin  | The Guardian

Ocak 2021’de Vladimir Putin’in Krasnodar’daki Gelencik Koyu’nda bulunan 1.3 milyar dolar değerindeki sarayı ortaya çıkmıştı. Putin’in en büyük rakibi olarak tanınan Aleksey Navalnıy’ın kişisel Youtube kanalında yayımlanan videoda, Rusya liderinin dudak uçuklatan servetinin boyutları görülmüştü. Devamını oku….

İşte Putin’in herkesten gizlediği devasa sarayının tüm ayrıntıları

PUTİN’LE TANIŞTIKTAN SONRA MİLYARDER OLAN İSİM KİM?

Putin ile ilgili en ciddi iddia ise, Svetlana Krivanagikh ismini öne çıkardı. Belgelere göre, Eylül 2003’te vergi cenneti Monaco’da çok gözde bir mevkide lüks bir apartman dairesi, iki otopark yeri, bir eşya deposu ve yüzme havuzuna giriş hakkıyla birlikte 3 milyon 600 milyar dolara el değiştirdi. Fakat bu dairenin kime ait olduğu bilinmiyordu. Alıcı Virjin Adaları’nda kurulan paravan bir şirket üzerinden gizlenmişti. Pandora belgelerinde, bu şahsın 2003 yılında henüz 28 yaşında olan Svetlana Krivanagikh olduğu ortaya çıkarıldı. Olaydan 10 yıl öncesine kadar temizlikçi olarak çalışan bir öğrenci olan Krivanagikh, bir anda büyük bir servetin sahibi oldu. 1990’lı yıllarda Putin ile tanışan şahsın bir anda kaderi değişti. St. Petersburg ve Moskova’da mülkler, bir yat ve başka varlıklar edinmişti. Serveti 100 milyona yaklaşıyordu.

Pandora dosyalarında adı geçen Krivanagikh’in Putin ile St. Petersburg Belediye Başkan Yardımcısı olduğu dönemde tanıştığı ve sevgili oldukları ileri sürülüyor. Ayrıca, adı geçen kişinin Putin’den bir çocuk sahibi olduğu iddialar arasında yer aldı.

Vladimir Putin 'has secret love child, 17, by 'cleaner-turned-millionaire  lover' who owns nightspot with 'erotic shows

RUSYA, PANDORA BELGELERİNİ YALANLADI

Pandora Belgeleri’nin yayımlanmasının ardından dün Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, konuyla ilgili bir açıklama yaparak, araştırma bulgularının reddetti. Belgelerde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Monako’da gizli varlıkları olduğu yönündeki bulgular hakkında Peskov, “oldukça temelsiz iddialar topluluğu” sözlerini öne sürdü.