Putin'in, Suriyelileri Libya'ya paralı asker olarak gönderdiği ortaya çıktı!

Güncel
Ozan Barış Erim
16 Nisan 2020, 17:27
Ozan Barış Erim
16 Nisan 2020, 17:27

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye’de Esed yanlısı Suriyelileri Libya’ya Hafter’e destek sağlamaları için götürüyor. Libya’da Hafter için savaşacak Suriyelilere 1000 dolar maaş veriliyor.

Alman Bild Gazetesi’nin yazdığı Referans Medya’nın çevirisini yaptığı habere göre Putin, Esed yanlısı Suriyelileri Libya’ya paralı asker olarak gönderiyor.

Gazete, Kuneytra ve Deir el Zor’da Suriyelilerle 3 aylık sözleşme yapıldığını ve kişilerin ölmeleri ya da yaralanmaları durumunda 25- 50 bin dolar arasında tazminat alma haklarının olduğu bilgisini paylaştı. Gazeteye konuşan Suriyeli Gazeteci Enver el Rıfai, Rusya’nın sözleşmeleri Wagner güvenlik şirketi adına düzenlediğini söylüyor. Libya’ya gidecek Suriyelilerin 18. Tümen’de toplanarak kısa sürede eğitim aldıklarını söyleyen Rifai, eğitimden sonra Suriyelilerin Lazkiye Hımeymim Rus Üssü’nden Libya’ya gönderildiklerini söyledi. Ayrıca Rifai, Suriyelilerin geçim sıkıntısı yaşamalarını Rusya’nın koz olarak kullanıldığını aktardı.

RUS ORDUSUNUN UÇAKLARIYLA LİBYA’YA GİDİYORLAR

Paralı askerler, Rus İlyushin II-76 tipi nakliye ve Rus Ordusu’na ait Tu-134 ve Tu-154 yolcu uçaklarıyla Libya’da belirlenen noktalara sevk ediliyor. Havacılık Gözlem Merkezleri 2020 yılı içerisinde Lazkiye-Hımeymim’den Libya Hafter bölgesine 83 destek uçuşu gerçekleştiği bilgisini veriyor. Bild Gazetesi’nin konuyla ilgili konuştuğu Güvenlik Uzmanı Oded Berkowitz, Putin’in Libya’da çatışmayı körüklediğini söyledi. Berkowitz, “Türkiye açıktan Ulusal Mutabakat Hükümeti’ni desteğini ilan etti. Putin Libya’da örtülü savaş yürütüyor. Sahte diplomasi, propaganda ve geleneksel yöntemlerle Afrika’daki savaşı sürdürüyor. Gayrı resmi olarak savaşın belirleyeni olmak istiyor” ifadelerini kullandı.