Putin, hukuksuz anayasa referandumu öncesi vaatlerini açıkladı!

23 Haziran 2020, 21:11

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, koronavirüs önlemleri ve petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle kötüleşen Rus ekonomisine ilişkin vaatlerini açıkladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus kanallarında canlı olarak yayınlanan bir ulusa sesleniş konuşması yaptı. Putin konuşmasında çeşitli ekonomik destek paketlerinin yapılacağını bildirdi.

AİLELERE ÇOCUK BAŞINA PARA VERİLECEK

Putin, 1 Temmuz’da koronavirüse rağmen yapılması planlanan anayasa referandumu öncesinde işsizliğin artmasını işaret ederek, “Şimdi insanlara işlerini tekrar kazandırmamız gerekiyor. 2021’e kadar iş gücü piyasasını tekrar eski haline döndürebilmeliyiz.” dedi. Ailelere de çocuk başına 10 bin ruble ödeme yapacağını bildiren Putin, “Doktorlara ve sağlık görevlilerine ödemeler de 2 ay daha uzatıldı.” diye konuştu.

VERGİ SİSTEMİNE DE DÜZENLEME GETİRİLECEK

Ayrıca vergi sistemine de düzenleme getirileceğini duyuran Vladimir Putin, “Ocak 2021’den itibaren yılda 5 milyon rubleden fazla kazananların gelir vergisi yüzde 13’ten yüzde 15’e çıkacak. Bunun bütçeye yıllık 60 milyar ruble fazla gelir sağlamasını planlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

BİLİŞİM ŞİRKETLERİNE VERGİ İNDİRİMİ

Konuşmasında teknolojiye de yönelen Rusya Devlet Başkanı, Rusya’da faaliyet gösteren bilişim şirketlerinin de vergilerinde düzenlemeye gidilerek, “Bilişim şirketlerinin gelir vergisi yüzde 20’den yüzde 3’e düşürülecek. Bu şartlar bilişim sektörü açısından Hindistan veya İrlanda gibi ülkelerden daha iyi olacak.” dedi.

SKANDAL ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ NELERİ ÖNGÖRÜYOR?

Rus Parlamentosunun alt ve üst kanadında, federal bölgelerin yasama organlarında kabul edilen ve Anayasa Mahkemesi tarafından uygun bulunan tasarı, bir dizi ihlalle kabul edilen birçok tartışmalı normun, Rusya anayasasına dahil edilmesini öngörüyor. Bunlar arasında Putin’in devlet başkanlığı görev süresinin sıfırlanması da yer alıyor. Bu madde sayesinde Putin’in tekrar iki dönem üst üste devlet başkanı seçilmesine imkan sağlanacak. Ayrıca tasarı ulusal mevzuatın uluslararası yasalar üzerindeki üstünlüğünü öngörüyor ve devlet topraklarının ayrılmasını yasaklıyor (bu norm doğrudan Kırım ve Kuril Adaları’nı hedef alıyor). Bunun dışında tasarı, Rusya’nın kurucu milletleri statüsünde, federal bölgelerin konumunda, bakanlar kurulunun üyeleri ve farklı seviyelerde devlet yetkililerinin statüsünde, parlamentonun yetkisinde, Rus dilinin kullanımında değişikliklerin yapılmasını öngörüyor.

anayasa referandumu
Rus ekonomisi
Rusya
Bunlara da bakın: