Putin, Vatikan'da Papa Francis ile neyi görüştü?

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
07 Temmuz 2019, 17:05
Mehmet Berk Yaltırık
07 Temmuz 2019, 17:05

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kremlin ve Roma Katolik Kilisesi arasındaki ilişkileri görüşmek üzere 4 Temmuz 2019’da Vatikan’da Papa Francis ile bir araya geldi.

Bloomberg’in haberine göre toplantı, Papa’nın Roma’da Ukrayna’nın Yunan Katolik Kilisesi’nin liderleriyle söz konusu ülkedeki anlaşmazlığı tartışmak üzere görüşmeler yapmasından bir gün önce gerçekleşti. Bilindiği gibi Ukrayna Ortodoks Kilisesi 2018’de Kıyiv (Kyiv) ile Moskova’nın Ukrayna’nın doğusundaki savaş ve Kırım’ın işgali gerilimlerinin arasındaki gerilimleri çerçevesinde Rus Ortodoks Kilisesi’nden ayrılmıştı.

Rusya ile Vatikan ilişkilerinin masaya yatırıldığı görüşmede, Rusya’daki Katolik Kilisesi’nin yanı sıra Suriye, Ukrayna ve Venezuela’daki durum da dahil olmak üzere ekolojik meseleler ve uluslararası ilişkileri ele alındı.

Putin, bir günlük Roma ziyareti sırasında Başbakan Giuseppe Conte de dahil olmak üzere İtalyan liderlerle de görüştü.

VATİKAN VE MOSKOVA TEMASLARI

Daha önce iki kere bir araya gelmiş olan Putin ve Papa Francis, en son 2015’te görüşme gerçekleştirmişlerdi. 1.2 milyar Katoliğin ruhani lideri, 2016’da da Küba’da Rus Ortodoks Kilisesi lideri Patrik Kiril ile görüşmüştü.

Rus Ortodoks Kilisesi, Sovyetler Birliği’nin 1991 yılındaki dağılmasından sonraki dönüşümle ilgili olarak Katolikliği yaymakla suçlayarak, Papa II. Paul’un Rusya’ya seyahat etmesini engellemişti. Küba toplantısına kadar, Rus Ortodoks Kilisesi’nin ruhani lideri, Ukrayna Hıristiyanlarının önderliği hakkındaki argümanların yanı sıra, doktriner farklılıklar nedeniyle de hiçbir zaman Papa ile görüşmemişti.

Kremlin dış politika yardımcısı Yuri Uşakov, 3 Temmuz 2019’daki açıklamasında, Putin’in henüz Papa Francis’i Rusya’yı ziyaret etmek üzere davet etme planının olmadığını ve meselenin Patrik ile birlikte ele alınması gerektiğini söylemişti.