Putin "Ukrayna'da sadece profesyonel askerler görev alıyor" dedi ama ...

Güncel
qha muhabir
08 Mart 2022, 17:11
qha muhabir
08 Mart 2022, 17:11

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’daki askeri eylemlere sadece profesyonel askerlerin gönderildiğini söyledi. Fakat Ukrayna’da esir alınan ve öldürülen Rus askerlerinin görüntüleri ve belgeleri, Putin’in sözlerini doğrulamıyor. Rus askerleri arasından 2000-2002 doğumlu gençlerin yanı sıra Rusya Federasyonu içerisinde baskılara uğrayan birçok halktan askerlerin zorla getirildiği, esirlerin ifadeleriyle gün yüzüne çıktı.

Kremlin Sarayı’ndan yapılan açıklamaya göre, Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle görüntülü konuşma yayımladı. Konuşmasında “Ukrayna’ya sadece profesyonel askerlerin gönderildiğini” söyledi. Kadınların 8 Mart ile kutlayan Putin, Rus ordusunun Ukrayna’daki askeri eylemleriyle ilgili de konuştu. Rus saldırılarını operasyon kılıfıyla sunan Putin, Ukrayna’yı yakıp yıkan ve işgal eden Rusya ordusunun güya profesyonel askerler olduğunu ileri sürdü. Ancak, sahadan gelen belge ve bilgiler Putin’i yalanlıyor.

“SADECE PROFESYONEL ASKERLER GÖNDERİLİYOR”

Zorunlu askerlik yapanların askeri eylemlerde yer almadığını ve yer almayacağını belirten Putin, “Yedekte olan askerler de ek olarak çağrılmayacak. Belirlenen hedefler ancak profesyonel askerler tarafından hallediliyor. Onların Rus halkı için güvenlik ve barışı güvenilir şekilde sağlayacağından eminim” dedi.

ESIR ALINAN RUS ASKERLERİ PROFESYONEL DEĞİL!

Ancak, Ukrayna’da esir alınan Rus askerlerinin büyük bir çoğunluğunun profesyonel askerlere benzemediği dikkatlerden kaçmadı. Rusya Federasyonu içerisindeki çeşitli halklardan getirilen askerlerin, konvansiyonel savaştaki strateji, bilgi ve tecrübe eksikliği hemen göze çarpıyor. Ayrıca, gönderilen askerlerin büyük bir çoğunluğu gerekli taktik ve stratejik eğitime sahip olmadığı gibi askeri teçhizatları bile yeterli değil. Savaşın ilk günlerinde esir alınan askerlerden bazılarının postal bile giymediği görülüyor.

ASKERLER ARASINDA 2000-2002 DOĞUMLU GENÇLER VAR

İşte Putin’in profesyonel diye sunduğu Ukrayna’da esir alınan ve ölen Rus askerlerinin belgelerine bakıldığına savaşan Rus askerlerin arasında 2000-2002 doğumlu olan bir dizi gencin de yer aldığı görülüyor.