Putin, Rus yetkililerin Ukraynalı çocukları kaçırmasına resmen izin veren kararı imzaladı!

Güncel
Anife Bilal
31 Mayıs 2022, 13:25
Anife Bilal
31 Mayıs 2022, 13:25

Rus ordusunun işgal girişiminde bulunduğu Ukrayna’da, çocukları Rusya’ya kaçırdığı biliniyor. Rusya devlet başkanı Putin, imzaladığı son kararname ile işgal güçlerinin işlediği suçu “yasal” hale getirdi. Putin, dün, Ukraynalı yetim çocukların ve işgal altındaki bölgelerde ebeveynsiz kalan çocukların basitleştirilmiş prosedürle Rus vatandaşlığına kabul edilmesine ilişkin bir kararname imzaladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün imzaladığı kararla, Ukrayna’dan yasa dışı yollarla Rusya’ya getirilen çocuklara basitleştirilmiş prosedürle Rus vatandaşlığına alınmasına izin verdi. Karara göre, Rus işgali altında bulunan Donbas, Herson ve Zaporijjya bölgelerinden yasa dışı olarak Rusya’ya sevk edilen yetim çocuklarla “ilgilenen” kurum veya kişiler bu çocuklara Rus vatandaşlığının verilmesi için başvurabilecek.

RUSYA, UKRAYNA’NIN GÜNEY BÖLGELERİNİ İLHAK ETMEYE HAZIRLANIYOR!

Bilindiği gibi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 25 Mayıs 2022 tarihinde, Ukrayna’nın Herson ve Zaporijjya bölgelesi sakinleri için Rusya vatandaşlığı alma sürecinin basitleştirilmesini öngören kararı imzalamıştı. İşgalci Rusya, bu şekilde işgal ve bir oldubitti ile Ukrayna’nın güneyini kendi topraklarına yasa dışı bir şekilde katmaya çalışıyor.

İŞGALCİLER 1,5 MİLYONDAN FAZLA UKRAYNA VATANDAŞINI RUSYA’YA SÜRDÜ

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi Lyudmila Denisova, 27 Mayıs 2022’de yaptığı açıklamada, Rus işgal güçlerinin işgal altına aldıkları Ukrayna bölgelerinden yaklaşık 250 bini çocuk olmak üzere 1,5 milyondan fazla Ukrayna vatandaşını Rusya’ya sevk ettiğini bildirdi. Ayrıca Denisova, işgal altındaki bölgelerden 2 binden fazla yetim çocuğunun yasa dışı olarak Rusya’ya gönderildiğini ve bu çocukların basitleştirilmiş prosedürle Rus ailelerine evlatlık verilmesi planlandığını aktardı.

RUSYA, UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu.

İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor. Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 3’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.