Putin, nükleer caydırıcılık adı altındaki nükleer silah kullanım tasarısını imzaladı

03 Haziran 2020, 14:35

Rusya’nın nükleer silahları caydırıcı unsur ve zorunlu hallerde tedbir olarak kullanacağını öne süren tasarı belgesi imzalandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, nükleer caydırıcılık alanında devlet politikasına ilişkin dikkat çekici belgeyi imzaladı.

ADETA NÜKLEER SİLAH KILAVUZU

Belgede nükleer caydırıcılık alanındaki politikanın savunma özelliği taşıdığı öne sürülürken, Rusya’nın hangi durumlarda nükleer silah kullanacağı da belirtiliyor.

RUSYA, TEHDİT HİSSEDİNCE NÜKLEER SİLAHLA TEPKİ GÖSTERECEK!

Böylece Rusya, kendisine veya müttefiklerine karşı nükleer silah veya diğer kitle imha silahları kullanılıyorsa, nükleer silahları kullanmaya hazır olacak. Ayrıca Rusya’ya karşı devletin varlığını tehdit edecek konvansiyonel saldırı halinde nükleer silahla cevap verilecek.

Belgeye göre Rusya, düşmanlarının kritik önemde kamuya ait veya askeri tesislere müdahalesi olduğunu değerlendirmesi halinde nükleer silahları kullanmaya hazır olacak.

Belgede Rusya’nın nükleer caydırıcılık eylemleri çerçevesinde hipersonik ve lazer silahlarının konuşlanmasını, füze ve insansız hava aracı saldırılarını potansiyel bir düşman eylemi olarak görüleceği ifade edildi.

BELGE UZAYI DA KAPSIYOR

Belgede, Rusya’ya tehdit içeren askeri unsurlar arasında uzayda füze savunma sistemleri oluşturulması ve yerleştirilmesi de yer alıyor.

SİLAH KULLANILDIĞINDA HABER VERİLECEK

Belgede ayrıca Rusya Devlet Başkanının nükleer silah kullanacağında diğer ülkelerin askeri-siyasi yönetimlerine ve uluslararası kuruluşlara nükleer silah kullanmaya ülkenin hazır olduğuna, karar aldığına ve kullandığına dair bilgi vereceği belirtildi.

nükleer silah
Putin
Rusya
Bunlara da bakın: