Putin, koronavirüsü bahane ederek yaptırımların kaldırılmasını istedi!

27 Mart 2020, 11:30

Uluslararası hukuku görmezden gelen Kremlin yönetimi koronavirüs salgınını kendi çıkarları için kullanmaya devam ediyor.

Video konferans yoluyla düzenlenen G20 Liderler Olağanüstü Zirvesinde konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, karşılıklı ilaç, gıda, ekipman ve teknolojilerin temini bahanesiyle uluslararası yaptırımlardan vazgeçmeye teklif etti.

Yapılan görüşmede birçok lider tedarik zincirinin sürdürülmesi gerektiğine dikkat çekti. Bu sistemin kesinlikle önemli olduğunu belirten Putin, “Ama ayrıca kriz dönemi boyunca karşılıklı ilaç, gıda, ekipman ve teknoloji tedariki için ticaret savaşlarından ve yaptırımlardan muaf bir yeşil koridorun kurulması da önemlidir.”  dedi. Putin’e göre ülkelerin temel ihtiyaç larının temini ve onların satın alınması ile ilgili yapılan finansal işlemler konusunda, ortak bir moratoryum uygulaması gerekiyor.

Bilindigi gibi ABD ve AB 2014 yılında Kırım’ı işgal ettiği ve Donbas’ta savaş başlattığı için Rusya’ya yönelik yaptırımlar uygulamaya başlamıştı. Rusya ise ilgili yaptırımlar çerçevesinde ABD ve AB’ye yönelik karşılıklı yaptırımlar uygulamaya başlamıştı.


Rusya
Vladimir Putin
yaptırım
Bunlara da bakın: