Putin, Kırgızistan'ın iç meselesine müdahale etti: Soruşturma bitirilsin

Güncel
Oğuzhan Batur
25 Temmuz 2019, 15:15
Oğuzhan Batur
25 Temmuz 2019, 15:15

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırgızistan’ın eski Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev ile bir araya geldi.

İkilinin görüşmesinde Kırgızistan’da yaşanan politik kriz, Eski Cumhurbaşkanı Atambayev’e, yolsuzluk iddiaları nedeniyle ülkesinde soruşturma açılması konuşuldu.

Soruşturmayı reddederek 24 Temmuz 2019’da özel bir uçak ile Kırgızistan’daki Rus üssünden Moskova’ya gelen Atambayey, yine aynı gün Kremlin’de Putin ile buluşarak yardım talebinde bulundu.

RUSYA, KIRGIZİSTAN’IN İÇ İŞLERİNE KARIŞTI!

Putin konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Evet, Almazbek Atambayev ile görüştüm. Bölgedeki ve Kırgızistan’daki güncel durumu değerlendirdik” dedi. Putin ayrıca Kırgızistan’ın iç işlerine karışarak şu açıklamaları yaptı:

“Kırgızistan’ın halihazırda birçok ciddi politik krizi atlattığına inanıyorum. İnsanlarının çıkarları için bunun son bulması gerekiyor. Ülkenin siyasi istikrara ihtiyacı var. Kırgızistan’ın yakın bir müttefikimiz olduğunu düşünüyorum. Halkın görevdeki hükümetin etrafında kenetlenmesi gerekiyor. Bu tür krizlerin son bulması lazım.”

Putin’in bu açıklamaları “soruşturmayı bitirin” mesajı olarak yorumlandı. Rusya, Sovyetler Birliği’nin bölgedeki kolonyalist eğilimlerini sürdürmeye devam ediyor. Orta Asya ülkelerinin iç işlerine sık sık müdahale ediyor.