Putin, Japonya’nın anlaşma önerisini geri çevirdi

08 Eylül 2019, 19:10

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Japonya Başbakanı Şinzo Abe’nin Kuril Adalarının geleceği ile ilgili barış anlaşması önerisini geri çevirdi.

VladiVostok Forumu kapsamında bir araya gelen iki ülke liderleri olası barış anlaşmasının yanı sıra ikili ilişkilerin gündeminde olan bir dizi meseleye ilişkin açıklamalarda bulundular.

“Askeri, savunma politikaları ve güvenlik alanlarında Japonya’nın üçüncü ülkelere karşı sorumlulukları özellikle de Amerika Birleşik Devletlerine (ABD) karşı olan konumu nedeniyle hassasiyet içerisindeyiz” diyen Putin, “Doğu Ekonomik Forumu” (WEF) toplantısı nedeniyle görüştüğü Japon Başbakanı Abe’ye, “Buna rağmen uzun yıllar süren ikili ilişkiler kapsamında olası bir anlaşmanın imzalanması mevcut sorunları çözülmesinde önemli bir adım olacaktır” dedi.

İkili görüşme kapsamında Amerika’nın Japonya’da süren askeri faaliyetlerinden Rusya’nın duyduğu rahatsızlık da gündeme getirildi.

JAPONYA’DAN VİZE KOLAYLIĞI

Japonya Başbakanı Şinzo Abe de iki ülke arasında imzalanacak olası bir barış anlaşmasının tarihi bir adım olacağına işaret ederek, “İkili ilişkilerin önünde duran en önemli adım imzalanacak bir barış anlaşmasıdır. İnsanları daha fazla bekletemeyiz. Vladimir (Putin) yıllardan beri süren bu sorunu çözelim. Geleceği birlikte olumlu kılalım. Barış anlaşmasıyla iki ülke önünde duran sınırsız imkanlar kapısını açalım” diye kaydetti.

Japonya’nın eylül 2019’dan itibaren Rus sanayici, öğrenci ve uzmanlara yönelik özel vize kolaylığı sağlayacağını da vurgulayan Japonya Başbakanı, “Sekiz maddelik bir plan üzerinde çalışıyoruz. Bu planın hayata geçirilmesiyle birlikte belli mesleklere mensup Rus vatandaşları artık Japonya’da beş yıla kadar kalabilecekler” dedi.

japonya
Rusya
Şinzo Abe
Vladimir Putin