Putin'in sözlerine sert tepki: Rusya’nın asıl toprakları, Moskova’nın bataklığıdır

27 Aralık 2019, 14:52

Herson Şehir Meclisi Başkanı Vladimir Nikolayenko ve beraberindeki milletvekilleri, Ukrayna’nın Karadeniz’deki topraklarını “Rusya’nın asıl toprakları” olarak adlandıran Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sözlerine sert tepki gösterdi.

Ukrayna’nın Herson Şehir Meclisinin resmi sitesinden konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Putin ve bütün yanlılarına, öz Rusya bölgelerinin Moskova’nın yakınlarındaki bataklıklar olduğunu hatırlatmamız gerektiğini düşünüyorum. Geri kalan bölgeler, Moskofların barbarlığı ve kabalığı sayesinde elde ettiği topraklardır” ifadeler kullanıldı.

“YILLAR BOYUNCA KIRIM’IN RUSYA TOPRAĞI OLDUĞUNU SÖYLEMELERİNE GÖZ YUMDUK”

Nikolayenko, Rusya’nın bu tarz kışkırtıcı açıklamalarına karşı tepkisiz kalınmaması gerektiğini ifade ederek, “Yirmi yıl boyunca Kırım’ın Rusya toprağı olduğunu söylemelerine göz yumduk. Keşke yummasaydık. Çünkü bu sapkınları normal insanlardan ayıran tek şey, hayal kurmakla kalmayıp planlarını hayata geçirmeleridir. Bu hayallerin, diğerleri için bir kabusa dönüşmesi onları ilgilendirmiyor” ifadelerini kullandı.

Nikolayenko, Ukrayna’nın güneyinin “etnik, mental, coğrafik ve kültürel olarak” Ukrayna’ya ait olduğunun da altını çizdi. Herson Şehir Meclisi Başkanı Nikolayenko’nun açıklamasını 33 milletvekili destekledi.

Herson
Kırım
Putin
Rus yayılmacılığı
Bunlara da bakın: