Putin'in reytingi düşüşe geçti

Güncel
Anife Bilal
17 Haziran 2019, 17:46
Anife Bilal
17 Haziran 2019, 17:46

Rusya Ulusal Kamuoyu Araştırma Merkezi, Rusya vatandaşlarının siyasetçilere yönelik duyduğu güvenin haftalık değerlendirmesini açıkladı. Yeni metoda göre yapılmasına rağmen değerlendirme sonuçları Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e duyulan güvenin yine de azaldığını gösterdi.

Araştırma merkezinin 3-9 Haziran 2019 tarihleri arasında düzenlediği araştırmaya göre ankete katılanların yüzde 71,7’si Putin’e güvendiklerini belirtti. Öte yandan bir hafta önce Putin’e ankete katılanların yüzde 72,4’ü güvendiğini açıklamıştı.

Ankete katılan kişilerin dörtte biri Putine güvenmediğini belirtirken önceki haftaya kıyasla Putin’e güvenmeyelerin sayısında artış gözlendi.

Rusya ulusal kamuoyu araştırma merkezi 2019 mayıs ayında Putin’e yönelik güven oranınu en düşük seviye olan yüzde 31,7’ye düştüğünü açıkladıktan ve Kremlin’in tepkisiyle karşı karşıya kaldıktan sonra anketi yeni bir metoda göre düzenleyeceğini bildirmişti.

Rusya’da 2018’de düzenlenen Başkanlık seçimleri öncesinde Putin’in notu canlandırılmış ve yükseltilmişti, ancak daha sonra seçimlerde vaat edilen maaş artışı sözünü yerine getirmemiş, bunun yerine emeklilik yaşının yükselten reformudesteklediği için halkın güven oranı düşmeye başlamıştı.