“Putin’in Rehineleri” belgeseli AP’de gösterilecek

Haberler
Anife Bilal
18 Mart 2019, 16:40
Anife Bilal
18 Mart 2019, 16:40

Rus işgalci yönetimi tarafından uydurulan davalar sonucunda hapislerde alıkonulan Ukrayna vatandaşı siyasi tutsakları konu alan “Putin’in Rehineleri” (Putin’s hostages) belgeseli yarın Brüksel Avrupa Parlamentosunda gösterilecek.

Filmi hazırlayanlar yaptıkları açıklamada, “Ukraynalı siyasi tutsaklar insan hayatını ve sağlığını tehlikeye atan, onur kırıcı şartlarda tutuluyor. Bu insanların çoğu zihinsel sağlıkları üzerinde yıkıcı bir etkiye yol açan uzun süreli tecritlerde tutuluyor. Onlar sağlık hizmetlerine erişemiyorlar ve aileleri ile dış dünyayla iletişimleri de koparılmış durumda.” ifadelerini kullandı.

Belgesel gösteriminden sonra film yönetmeni, Ukraynalı hak savunucuları ve esir alınan Ukraynalı denizcilerin akrabalarının katılımıyla bir tartışma panelinin düzenleneceğini bildirdi.

“Putin’in Rehineleri”  belgeseli üç siyasi tutsak Bekir Degermenci, Pavel Grib ve Yevgeniy Panov’un hikayesini anlatıyor. Film Birleşik Krallık’ın Ukrayna Büyükelçiliğinin desteğiyle Polonyalı yönetmen ve gazeteci Bożydar Pająk ile gazeteci Piotr Malinowski tarafından çekildi.