Putin'in Kırım'a yönelik "toprak kararından" 55 ülke vatandaşı zarar gördü

Haberler
E. K.
28 Temmuz 2021, 18:58
E. K.
28 Temmuz 2021, 18:58

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Rus işgali altındaki Kırım’ın bazı bölgelerinde, Rus vatandaşı olmayanların toprak sahibi olmasını yasaklayan kararından dolayı 55 ülkenin vatandaşının zarar gördüğü bildirildi. Putin’in kararı uyarınca topraklarına el konan veya konulacak olan 12 bin kişiden, 11 bin 572’si Ukrayna vatandaşı olduğu belirtildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, geçici işgal altındaki Kırım’da yabancıları toprak mülkiyetinden mahrum eden kararnamesi, 55 ülkenin vatandaşını etkiledi. Başkent Kıyiv’de, “Kuralsız Kırım: İşgal Altındaki Mülk” konuya ilişkin toplantıda konuşan Ukrayna Helsinki İnsan Hakları Birliği avukatı Maksım Tımoçko, “55 ülkenin vatandaşı bu ihlalin kurbanı oldu. Tabii ki, en büyük mağdur Ukrayna vatandaşları. Örneğin, işgalcilerin verilerine göre Kırım Yarımadası’nda yaklaşık 12 bin kişi bu kararnameye tabi.” dedi. Avukat, 12 bin kişiden 11 bin 572’sinin Ukrayna vatandaşı olduğunu kaydetti.

PUTİN’İN KARARINDAN ZARAR GÖREN 24 AVRUPA ÜLKESİ BULUNUYOR

Akyar (Sivastopol) şehrinde söz konusu karar uyarınca topraklarından yoksun bırakılan 2 bin kişiden bin 800’ünün Ukrayna vatandaşı olduğunu aktaran Tımoçko, Kırım’da toprak sahibi olan ve Putin’in kararnamesinden zarar gören yabancılar arasında Almanya, Estonya, Litvanya, Letonya ve Ermenistan vatandaşlarının da bulunduğunu, toplamda 24 Avrupa Konseyi ülkesinin vatandaşlarının bu yasa dışı kararnameye tabi olduğunu belirtti.

Avukat Tımoçko, “Medyada sadece Ukrayna vatandaşlarının haklarının ihlal edildiği görüşü hakimken, işgal altındaki topraklarda vatandaş haklarının ihlali sorununun uluslararasılaşmasının birkaç çarpıcı örneğinden biri olduğunu gösteriyor. Bu rapor, yüzlerce ülke vatandaşının da Kırım’ın Rusya Federasyonu tarafından yasa dışı işgalinin mağduru olduğunu gösteriyor.” dedi.

RUS VATANDAŞI OLMAYAN KİŞİLER ARAZİ SAHİBİ OLAMAYACAK

Bilindiği gibi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 20 Mart 2020 tarihinde imzaladığı kararla, işgal ettiği Kırım’ın neredeyse tüm bölgelerini, Rusya vatandaşlığına sahip olmayan kişilerin arazi sahibi olamayacağı bölgeler listesine eklemişti. Söz konusu kararname imzalandıktan bir yıl sonra yürürlüğe girdi.