Putin'in danışmanı olarak tanıtılan Dugin’e büyük tepki

24 Ekim 2019, 00:22

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in özel danışmanı olarak sürekli ileri sürülen Rus stratejist ve siyaset bilimci Prof. Dr. Aleksandr Dugin, görüntülü olarak bağlandığı televizyon yayınında hem seyircilerin, hem de stüdyo konuklarının tepkilerinin hedefi oldu.

Suriye’deki gelişmelerin ele alındığı ve Didem Arslan’nın hazırlayıp sunduğu HaberTürk televizyon kanalındaki “Türkiye’nin Nabzı” programına konuk olan Dugin, kendisini sıkıştıran sorular ve “Kırım ne olacak?” şeklindeki tepkiler üzerine, önce sunucu Didem Aslan’a hakaret ederek, “Bu kadar salakça soru olamaz” dedi. Didem Arslan’ın, “Putin ile olan ilişkinizi tam olarak açıklarmısınız?” sorusuna da “Bu soruyu cevaplamayacağım. Kusura bakmayın az sonra Türkiye’ye uçağım kalkıyor. Gelince görüşürüz” diyerek yayınını bir anda kesti. Dugin, kendisine yöneltilen bölücü PKK terör örgütüne ilişkin sorularını da cevapsız bıraktı.

KIRIM NE OLACAK?

HaberTürk ekranlarında yayınlanan ve gazeteci İsmail Saymaz, Prof. Dr. Ersan Şen, gazeteci Metin Özkan ve gazeteci Şamil Tayyar’ın katıldığı programın stüdyo konukları arasında bulunan eski CHP Milletvekili Berhan Şimşek, Dugin’in stüdyo konuklarını azarlaması üzerine “Bir çok şey anlatıyor ama samimi değil. Teröriste terörist diyemiyor. Sayın Dugin, peki Ukrayna ne olacak, Kırım ne olacak?” diye tepki gösterdi.

Prof. Dr. Ersan Şen de Dugin’in programa neden alındığını sorgulayıp, “Güzel bir Rus propagandası yaptı” sözleriyle eleştirdi.

Bunlara da bakın: