Putin ile Merkel telefon görüşmesi yaptı: Ukrayna ve Libya çözümü konuşuldu

17 Aralık 2019, 14:32

Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile yaptığı telefon görüşmesinde Libya meselesinin çözümünü değerlendirdi. Rusya, Libya’da çözümde ara buluculuk için Birleşmiş Milletler (BM) ve Almanya’yı destekleyeceğini belirtti.

İki liderin Libya meselesinin çözümüne ilişkin görüş alışverişinde bulunduğu belirtilen açıklamada, “Görüşmede, durumun kötüleşmesinin önlenmesi ve barışçıl diyaloğun sağlanması gerektiği vurgulandı.” ifadelerine yer verildi.

MİNSK ANLAŞMALARININ UYGULANMASI GEREKTİĞİ VURGULANDI

Açıklamada, “Putin, bu konuda Almanya ve Birleşmiş Milletlerin ara buluculuk rolü üstlenme yönündeki girişimlerini Rusya’nın desteklemeye hazır olduğunu teyit etti.” değerlendirmesi yer aldı.

Görüşmede, Fransa’nın başkenti Paris’te geçen hafta Fransa, Almanya, Ukrayna ve Rusya’nın katılımıyla yapılan Normandiya Dörtlüsü Liderler Zirvesi’nin de ele alındığı ifade edildi. Ukrayna’nın doğusundaki krizin çözümüne dair yapılan Minsk anlaşmalarının uygulanması gerektiği vurgulandı.

Ayrıca Rus gazının Ukrayna üzerinden Avrupa’ya gönderilmesi konusu ve Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hattı inşası projesinin de görüşüldüğü aktarıldı.

Bunlara da bakın: