Putin, gaz ödemelerini rubleye geçirmek için önlem alma talimatı verdi

Ekonomi
Anife Bilal
28 Mart 2022, 18:12
Anife Bilal
28 Mart 2022, 18:12

Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’in, “dost olmayan ülkelere” doğal gaz ve petrol satışının ödemelerinde Rus rublesine geçmek için gerekli önlemleri alma talimatı verdi. Putin’in kararına göre, gereken önlemlerin 31 Mart 2022 tarihine kadar alınması öngörülüyor.

Rusya devlet başkanı Vladimir Putin, Bakanlar Kurulu, Merkez Bankası ve Gazprom’a “dost olmayan ülkelere” doğal gaz ve petrol satışının ödemelerinde Rus rublesine geçmek için gerekli önlemleri alma talimatı veren kararı imzaladı. Kremlin’in internet sitesinde yayınlanan belgeye göre, Rus para birimine geçiş sözleşmeler tarafından belirlenen arz miktarları ve fiyatlar korunarak yapılmalıdır.

RUSYA’NIN DOST OLMAYAN ÜLKELER LİSTESİ

Rusya’nın “dost olmayan ülkeler” listesinde: Avustralya, Arnavutluk, Andora, Birleşik Krallık, İzlanda, Kanada, Lihtenştayn, Mikronezya, Monako, Yeni Zelanda, Norveç, Kore Cumhuriyeti, San Marino, Kuzey Makedonya, Singapur, ABD, Tayvan, Ukrayna, Karadağ, İsviçre ve Japonya gibi ülkeler yer alıyor.

AVRUPA, RUSYA’YA TEPKİ GÖSTERDİ!

Rusya Devlet Başkanı Putin’in, geçen hafta yaptığı “Dost olmayan ülkelere doğal gaz ve petrol satışının ödemelerinde Rus rublesine geçmeyi planlıyoruz” çıkışı, Avrupa’yı ayağa kaldırdı. Avrupalı liderler bunu “mevcut anlaşmaları ihlal” olarak değerlendirerek, ödemeleri rubleye çevirmeyeceklerinin altını çizdiler.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ise Putin’in bu çıkışının AB’nin Rusya’ya yönelik yaptırımlarını aşma girişimi olduğunu belirtti ve “Yaptırımlarımızın aşılmasına asla izin vermeyeceğiz. Enerjinin bize tehdit olarak kullanılabileceği dönem bitti” diyerek Putin’e meydan okudu.