Putin'e, Kırım yaptırımlarını delmek için kripto para teklifi

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
24 Nisan 2019, 20:10
Mehmet Berk Yaltırık
24 Nisan 2019, 20:10

Rusya’nın işgal ettiği Kırım’la ilgili ekonomik yaptırımları delmek için kripto para kullanımı yeniden gündeme geldi.

İşgali meşrulaştırmak için Rusya’nın düzenlediği Yalta Ekonomik Forumu’nda, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in danışmanı Sergey Glazyev, Kırım’ın yaptırımları aşabilmesi ve yatırımcılara ulaşması için kripto para önerisinde bulundu.

Forum esnasında yaptığı konuşmada Glazyev, sözde Kırım yönetiminin kripto paraları benimseyerek sınır ötesi engellerin aşılabileceğini, hatta Kırım’ın kendi sabit kripto parasını çıkarması gerektiğini söyledi.

Bilindiği gibi Avrupa Birliği, Kırım’ın işgali ve Ukrayna’nın doğusundaki saldırısından dolayı Rusya’ya yönelik ekonomik yaptırımlar kararını ilk olarak 2014 yılında almıştı. Uzatılan ekonomik yaptırımlar uyarınca AB üyesi 28 ülke, Rusya’ya silah satışı yapmıyor. Yaptırımlarla, Rusya’nın petrol ve gaz sektörlerinde kullanılan bazı teknolojileri, AB ülkelerinden alması kısıtlanıyor. Ayrıca Rus kamu bankaları Avrupa’da finans sektöründen dışlanıyor. Özellikle ticaret ve yatırımlara yönelik kısıtlamaları içeren yaptırımlar, her 6 ayda bir uzatılıyor.

AB’nin mal varlığı dondurma ve seyahat yasağından oluşan ilave yaptırımları da pek çok Rus ve ayrılıkçı üst düzey görevliyi kapsıyor.

KIRIM’IN İŞGALİNİ MEŞRULAŞTIRMAK İÇİN “BLOCKHAİN” HAMLESİ!

Daha önce Kırım’daki işgal idaresinin “blockchain” (kripto para sistemi) konusunda yarımadaya yatırımcı çekmek için sözde yasal olarak bir takım kararlar alacağı iddia edilmişti.

Sözde Kırım hükûmetinin, işgal altındaki belirli bir bölgeyi Blockchain teknolojisine ayırmaya yönelik olarak birtakım adımlar atmayı denediği ortaya çıkmıştı. İşgalci hükûmetin bu bölgede kripto paralardan ziyade Blockchain teknolojisi alanındaki bazı şirketlerin açılmasına izin vereceği ve bu şirketlerin bu bölgede zincir teknolojisi ile ilgili olarak bazı geliştirmeler yapabilecekleri öne sürülmüştü İşgalcilerin böylece Kırım’a daha fazla yatırımcı çekmeyi amaçladıkları aktarılmıştı.

İşgalcilerin aynı zamanda vergi konusunda da bazı yeni adımlar atarak Malta’nın bir benzeri olmaya çabalayacağı da ifade edilmişti.

İŞGALCİ RUSYA’NIN KRİPTO PARA PLANI YENİ DEĞİL

2018 nisanında Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki sözde Temsilcisi Georgiy Muradov, işgal altındaki yarımadada kripto paranın, yaptırımları aşmak için kullanılabileceğini iddia etmişti.

2018 ocak ayında da Financial Times üst düzey Rus yöneticilerine atıfta bulunarak hazırladığı bir haberde,
Rusya’nın batı tarafından kendisine uygulanan ekonomik yaptırımları aşmak için kendi sanal para birimini geliştireceği, bu Rus kripto para biriminin adının Cryptoruble olacağını iddia edilmişti. Bu para biriminin hazırlanması için bizzat Vladimir Putin tarafından emir verildiği öne sürülmüştü.