Putin'den Güvenlik Konseyi üyelerine yabancı hesap yasağı

09 Kasım 2020, 22:51

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Güvenlik Konseyi üyelerinin yabancı hesaplara sahip olmasını yasaklayan yasayı imzaladı. Yasaya göre, üyelerin yabancı bankalarda değerli eşya tutmaları da yasaklandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Güvenlik Konseyi üyelerinin yabancı hesaplara sahip olmasını yasakladı. İlgili yasa, Rusya Federasyonu’nun hukuki enformasyon portalında yayımlandı.

PUTİN’İN İNİSİYATİFİ İLE DEĞİŞİKLİK YAPILDI

Putin inisiyatifi ile “Güvenlik Hakkında” yasasına yapılan ilgili değişikliğe göre, Güvenlik Konseyi başkan yardımcısı, sekreter, daimi üyeleri ve üyeleri federal kanunla belirlenen usul uyarınca, Rusya Federasyonu sınırları dışında bulunan yabancı bankalarda hesap açamayacak, bu bankalarda nakit ve değerli eşyalar tutamayacak.

ANAYASAYA AYKIRI DEVLET ORGANLARININ KARARLARI DA UYGULANMAYACAK

Bunun yanı sıra, “Güvenlik Hakkında” yasasına eklenen bir madde, Rusya Federasyonu’nun uluslararası antlaşmalarının hükümlerine dayanılarak kabul edilen ancak yorumunda Rusya Federasyonu Anayasasına aykırı olan devletler arası organların kararlarının Rusya Federasyonu’nda uygulanmamasını öngörüyor.

Putin
Rusya Güvenlik Konseyi
yabancı hesap yasağı
Bunlara da bakın: