Putin'den Anayasa Mahkemesi hakimlerine "muhalefet şerhleri yayımlama yasağı"

Haberler
Anife Bilal
10 Kasım 2020, 12:01
Anife Bilal
10 Kasım 2020, 12:01

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Anayasa Mahkemesi hakimlerine muhalefet şerhinin kamuoyuna duyurulmasını yasaklayan yasayı imzaladı. Yasa, daha önce Rusya Devlet Duması ve Federasyon Konseyi tarafından onaylandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 9 Kasım 2020 tarihinde Anayasa Mahkemesi hakimlerine muhalefet şerhlerinin, mahkemenin resmi internet sitesi veya başka bir yerde yayımlanarak kamuoyuna duyurulmasını yasaklayan tasarıyı imzaladı. 

RUSYA’DAN YARGI BAĞIMSIZLIĞINA GÖLGE DÜŞÜRECEK DÜZENLEME

Putin’in imzaladığı kanuna göre, bundan sonra Anayasa Mahkemesinde çoğunlukla fikir ayrılığına düşen hakim kendi görüşünü yazılı olarak bildirecek ve ilgili belge mahkeme dosyalarına eklenecek. Ayrıca, kanuna göre hakimlerin, duruşmaların içeriğini ve oylama sonuçları hakkında bilgi paylaşması yasaklanıyor.

Yasa imzalanmadan önce Rusya Anayasa Mahkemesinde çoğunluk tarafından kabul edilen karara karşı çıkan hakimler görüşlerini ifade etme hakkına sahiplerdi. Muhalefet şerhleri yasal olarak bağlayıcı nitelik taşımamalarına rağmen sonraki hukuk uygulamasını etkileyebiliyorlardı. 

Birkaç defa Anayasa hakimlerinin muhalefet şerhleri halka açık tartışmalara neden olmuştu. 

Örneğin 2014 yılında bir Anayasa Mahkemesi hakimi, bazı medya kuruluşlarının “yabancı ajan” olarak sınıflandırılması ve yabancıların Rus medya kuruluşlarına sahip olmalarının yasaklanması teklifine muhalefet şerhi koymuş ve tasarıyı “sansür” olarak nitelendirmişti.

İlgili haber: Rusya’da yeni anayasa değişikliği: Türk ve Müslüman halkların yaşam hakkı yok ediliyor