Putin, canlı yayında konuştu: İngiliz gemisini batırsak bile Üçüncü Dünya Savaşı çıkmazdı!

Haberler
Ömer Kaya
30 Haziran 2021, 16:53
Ömer Kaya
30 Haziran 2021, 16:53

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus televizyonlarında her yıl canlı olarak yayınlanan programda açıklamalarda bulundu. “Doğrudan Hat” isimli programda konuşan Putin, Rus koronavirüs aşısı, Ukrayna ve Birleşik Krallık ile ilişkiler hakkında konuştu. Putin, Karadeniz’de geçen hafta Birleşik Krallık ile yaşanan gerginliğe ilişkin, “bizi tartmak istediler” sözlerini sarf etti.

Vladimir Putin, bugün tüm Rus televizyonlarında canlı yayımlanan “Doğrudan Hat” programına katıldı. Programda vatandaşların sorularını yanıtlayan Rusya Devlet Başkanı Putin, koronavirüs aşısı ve yaşanan son gelişmeler hakkında değerlendirme yaptı. Putin, özellikle geçen hafta Rus işgali altındaki Kırım kara sularında Birleşik Krallık ve Rusya gemilerinin karşı karşı gelmesi hakkında konuştu. Rus ordusunun işgal altında tuttuğu kara sularında yasa dışı eylemlerini savunan Putin, Birleşik Krallık’ın kendilerini tartmak istediğini söylemekten de geri durmadı. Putin, konuya ilişkin, “Bu gemiyi batırsak bile, dünyanın, 3. dünya savaşının eşiğinde olacağını hayal etmek yine de zor olurdu. Çünkü bunu yapanlar bu savaştan galip çıkamayacaklarını biliyorlar.” dedi.

PUTİN’DEN UKRAYNA YÖNETİMİ VE CUMHURBAŞKANI ZELENSKIY AÇIKLAMASI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, programda Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy ve Ukrayna yönetimi hakkında açıklama yaptı. Putin, Ukrayna yönetimini kararları “dışarıda” almakla itham ederek, “…Ukrayna yönetimi Rusya’ya hasım. Zelenskıy, Ukrayna’yı dış yönetimin kontrolüne verdi. Ukrayna ile ilgili kilit hayati konular Kıyiv’de değil, Washington’da kararlaştırılıyor. Kısmen Berlin ve Paris’te…” sözlerini sarf etti.

PUTİN, SUÇU UKRAYNA YÖNETİMİNE ATTI!

Ukrayna halkı ile “aynı” millet olduklarını ileri süren Putin, suçu yine Ukrayna’ya atarak Rusya’nın işgal ve ilhak politikalarını savundu. Putin konu hakkında, “Ukrayna hasım ülkeler listesinde yer almıyor, zira Ukrayna halkının hasım olduğunu düşünmüyorum. Ukraynalıları ve Rusları tek millet olarak görüyorum. Ancak Ukrayna yönetimi Rusya’ya hasım. Kiev yönetiminin Ukrayna’daki Ruslara yönelik tutumu, kitle imha silahları kullanımına benziyor” dedi.