Putin, AB'ye yönelik yaptırımları uzattı

Güncel
Anife Bilal
24 Haziran 2019, 18:13
Anife Bilal
24 Haziran 2019, 18:13

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Avrupa Birliği’ne (AB) uygulanan karşı yaptırımların süresinin uzatılmasına ilişkin kararı imzaladı.

İmzalanan karara göre yaptırımlar 31 Aralık 2020 tarihine kadar uygulanmaya devam edecek.

Avrupa Birliği (AB), 20 Haziran 2019 tarihinde Kırım ve Sivastopol’ün işgalinin ardından Rusya Federasyonu’na dayattığı yaptırımların süresini bir yıl daha uzatma kararı almıştı.

KIRIM’IN RUS İŞGALİ

Rusya, 18 Mart 2014’de Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol (Akyar) şehrini işgal etmişti. Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesi ve Ukrayna’nın doğusunda çıkan olaylardan sonra Avrupa Birliği, ABD ve bazı ülkeler Rusya’ya ekonomik yaptırımlar uygulamaya başlamıştı.

AB, Rusya’ya ekonomik yaptırımlar uygulama kararını ilk olarak 2014 yılında almıştı. Uzatılan ekonomik yaptırımlar uyarınca AB üyesi 28 ülke, Rusya’ya silah satışı yapmıyor.

Yaptırımlarla, Rusya’nın petrol ve gaz sektörlerinde kullanılan bazı teknolojileri, AB ülkelerinden alması kısıtlanıyor. Ayrıca Rus kamu bankaları Avrupa’da finans sektöründen dışlanıyor.

Özellikle ticaret ve yatırımlara yönelik kısıtlamaları içeren yaptırımlar, her 6 ayda bir uzatılıyor. Mevcut yaptırımların süresi 31 Temmuz 2017’de son buluyordu.

AB’nin mal varlığı dondurma ve seyahat yasağından oluşan ilave yaptırımları da pek çok Rus ve ayrılıkçı üst düzey görevliyi kapsıyor. Buna cevaben Rusya, kendisine yaptırım uygulayan ülkelere karşı yaptırım uygulamış, bu ülkelerden gıda ya da tarım ürünü ithalatını yasaklamıştı.