Propaganda maçı iptal edildi, Rus Büyükelçiliğinden açıklama geldi

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
26 Mart 2019, 23:07
Mehmet Berk Yaltırık
26 Mart 2019, 23:07

PTT 1. Lig kulüplerinden İstanbulspor A.Ş. ile Ukrayna’nın işgal altındaki toprağı Kırım’da 2016 yılında oluşturulan ve UEFA tarafından tanınmayan Kırım Ligi futbol kulüplerinden PFC Kızıltaş arasında hazırlık maçının iptal edilmesine ilişkin Rusya’nın Ankara Büyükelçiliğinden tepki mesajı yayımlandı.

Büyükelçiliğin Facebook sayfasında hem Rusça hem Türkçe olarak, “Kırım Tatar Kızıltaş Futbol Kulübü ve İstanbulspor arasında Türkiye’de oynanacak dostluk maçı iptal edildi. Bazı kişiler Kırımlılara kaybetmekten mi korkuyor? Kırım Tatar kardeşlerine desteklerini açıklayanlar, bu kardeşlerine Türk misafirperverliğini göstermeyi reddediyorlar. Kırım Tatarları artık Türkiye’ye gelmesinler mi?” ifadelerine yer verildi.

Türkiye’nin Kırım Tatarlarına yönelik desteğine atıfta bulunulan açıklamada, yarımadada her türlü baskı ve takibatın reva görüldüğü Kırım Tatarları üzerinden açıkça ajitasyon yapıldığı görüldü.

В Турции отменили запланированный на 27 марта товарищеский матч между футбольными клубами «Кызылташ» и «Истанбулспор»….

Опубліковано Посольство России в Анкаре Rusya Büyükelçiliği Ankara Вівторок, 26 березня 2019 р.

İŞGALCİLER FUTBOLU PROPAGANDAYA ALET ETTİ!

Bilindiği gibi Kırım’ı işgalini meşrulaştırmak için algı operasyonu amacıyla Türkiye’yi hedef alan Rus propaganda mekanizması, futbol üzerinden bir hamlede bulundu.

Ancak propaganda hamlesi geri teperek Kırım’ın işgaline binaen tepkilere yol açtı. PTT 1. Lig kulüplerinden İstanbulspor A.Ş. ile Ukrayna’nın işgal altındaki toprağı Kırım’da 2016 yılında oluşturulan ve UEFA tarafından tanınmayan Kırım Ligi futbol kulüplerinden PFC Kızıltaş arasında hazırlık maçının iptal edildiği duyuruldu.

İstanbulspor A.Ş., Twitter üzerinden konuyla ilgili açıklama yaparak, “İstanbulspor’umuzun milli ara sebebiyle lige verilen arada Kırım ekibi PFC Kyzyltash ile yapacağı hazırlık maçı iptal edilmiştir, kamuoyuna duyurulur.” diye kaydetti. Takım yönetimi, kendilerine hatalı bilgiler verildiğini, Kırım’ın işgaliyle ilgili durumların kendilerine bildirilmesinden sonra gerekli tedbiri aldıklarını ifade etti.

UKRAYNA, UEFA’YA BAŞVURACAĞINI DUYURMUŞTU

Konuyla ilgili QHA’ya açıklamada bulunan Ukrayna Gençlik Ve Spor Bakan Danışmanı Gayana Yüksel,  Ukrayna’nın söz konusu maçla ilgili UEFA’ya başvurmaya hazırlandığını bildirmişti.

Yüksel, Gençlik ve Spor Bakanlığının, Ukrayna Dışişleri Bakanlığını  durumla ilgili bilgilendirdiğini, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği ile irtibata geçtiğini ve Ukrayna Güvenlik Servisine de başvurduğunu aktararak, “27 Mart tarihinde yapılacak söz konusu maçın basına açık olduğuna dikkat çekmek istiyorum. Yani maçın medyada propagandasını yapma niyeti ortada.” diye kaydetmişti.