Prof. Dr. Turan Yazgan 9 yıl önce bugün aramızdan ayrıldı

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
22 Kasım 2021, 11:18
Mehmet Berk Yaltırık
22 Kasım 2021, 11:18

Türk Dünyasının kıymetli hocası ve Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı’nın kurucusu Prof. Dr. Turan Yazgan, vefatının 9’uncu yıl dönümünde anılıyor.

Ömrünü Türk Dünyasının birliğine ve Türk dünyası çalışmalarına adamış, Gaspıralı İsmail Bey’in “Dilde, Fikirde, İşte” birlik ülküsünü şiar edinmiş, Türk Dünyası Araştırmaları Vakfının Kurucu Başkanı Prof. Dr. Turan Yazgan’ın ölüm yıl dönümü kaydediliyor. Yazgan, 8. ölüm yıl dönümünde anılıyor.

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı kurucusu Prof. Dr. Turan Yazgan 8 yıl önce 22 Kasım 2012 tarihinde hayata veda etti. 1980’de kurduğu vakıfla başladığı hizmet yarışında 25-30 kişinin yapacağı çalışmaları tek başına göğüsleyerek Türk dünyasının çocuklarının okumasında katkı sağlayan Yazgan, vefatının 8. ölüm yıl dönümünde de unutulmayarak anılıyor.

KIRIMOĞLU, TÜRK EDEBİYATI VAKFI’NIN TURAN YAZGAN ANMA PROGRAMININ KONUĞU OLACAK

Prof. Dr. Turan Yazgan, vefatının 9. yıldönümünde Türk Edebiyatı Vakfının çevrimiçi etkinliğinde anılacak. Vefatının 9. yıldönümünde, “Türk Dünyasının Turan Atası: Turan Yazgan” etkinliğine Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu konuşmacı olarak katılacak. Yayın, bugün saat Türkiye saatiyle 19.00’da (Kıyiv saati 18.00, Bakü saati 20.00) başlayacak. Anma programının konukları; Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Sabir Rüstemhanlı, Ganire Paşayeva, Suphi Saatçi, Serhat Kabaklı, Közhan Yazgan, İmdat Avşar olacak.

GASPIRALI’NIN “DİLDE, FİKİRDE, İŞTE BİRLİK” SÖZÜNÜN SEVDASI YOLUNDA BÜTÜN ÖMRÜNÜ ADADI

Hayatını Türk dünyasına adayan değerli akademisyen Turan Yazgan, Isparta’nın Eğirdir ilçesinde 1938 yılında doğdu. 1948’de Eğirdir Zafer İlkokulu’nu, 1951’de İstanbul Vefa Lisesi orta kısmını, 1955’de parasız yatılı olarak Kastamonu Lisesi Fen Bölümü’nü pekiyi dereceyle bitirdi. Turan Yazgan, 1959 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni tamamladı. İmar ve İskan Bakanlığı Bölge Planlama Daire Başkanlığında “İktisadi Araştırmacı” ve “Bölge Plancısı” unvanlarıyla beş yıl görev yapan Yazgan, 1963 yılında İtalya’ya “Güney İtalya Bölge Planlaması” konusunda staj yapmak üzere gitti. 1966 yılında İktisat Fakültesi’ne asistan olarak girdi. 1967 yılında doktorasını tamamlayan Yazgan, 1971 yılında ise doçent oldu. 1977 ve 1978 yıllarında Güneydoğu Anadolu Bölgesi Planı’nın Genel Koordinatörlüğü görevini üstlendi. 1979 yılında İktisat Fakültesi profesörlüğüne yükseltildi. Üniversite senato üyeliği, üniversite yönetim kurulu üyeliği ve anabilim dalı başkanlığı yaptı. Türkiye’de ve Türk dünyasındaki hizmetleri nedeniyle 200’den fazla plaketle ödüllendirilen Turan Yazgan’ın, ayrıca yurt içi ve yurt dışındaki pek çok üniversiteden verilmiş fahri doktora unvanları da bulunuyordu.

Prof. Dr. Turan Yazgan, İsmail Bey Gaspıralı’nın “Dilde,Fikirde,İşte Birlik” sözünün sevdası yolunda bütün ömrünü harcayan değerli fikir insanlarından biriydi. Nitekim bu doğrultuda 1980’de Türk Dünyası Araştırmaları Vakfını kurdu. Sovyetlerin dağılma sürecinde Türk Dünyasının birbirinin her alanda farkına varması için, ilmi, kültürel ve sosyal alanda ilk buluşmaları gerçekleştirdi. Türk Dünyasında kurduğu fakülte, bölüm ve liselerle on binlerce çocuk ve gencin Türklük bilinciyle çağdaş eğitim almasını sağladı, 300 civarında ilmi eserle, Türk Dünyası Araştırmaları Dergisi, Türk Dünyası Tarih Kültür Dergisi ve Akademik Bakış dergileriyle Türklüğün bilimsel hafızasını kayıt altına aldı ve Türk Dünyasının hem birliği hem de gelişmesi yolunda çalıştı.

Uzun bir süre kanser tedavisi gören Yazgan, 22 Kasım 2012 tarihinde hayata gözlerini yumdu.