Prof. Dr. Özçelik: Rusya, Donbas'ta Karabağ'ın rövanşını almak istiyor

Güncel
Ömer Cihad Kaya
02 Nisan 2021, 18:02
Ömer Cihad Kaya
02 Nisan 2021, 18:02

Rusya yanlısı ayrılıkçı teröristlerin kontrol altında tuttuğu Ukrayna’nın Donbas bölgesi, 1 Nisan’dan itibaren yeniden dünyanın gündemine geldi. Bölgede Ukrayna ile Rusya arasında zaten var olan savaşın yeniden ayaklanmasına sebep olan ateşkesin sona ermesi, çatışma olasılıklarını artırdı. Rusya’nın Ukrayna sınırına yoğun asker sevkiyatı, Ukrayna’yı da alarm durumuna getirdi. Rusya’nın olası savaş girişimlerine yönelik endişe uyandıran gelişmeleri, Prof. Dr. Sezai Özçelik, Kırım Haber Ajansına değerlendirdi. Özçelik, Rusya’nın başlattığı askeri hareketlilik ile; Azak Denizi’nde tam hakimiyet kurmayı ve Batı bloğunu test etmeyi amaçladığını vurguladı.

Rusya ve Ukrayna arasında savaşın yeniden alevlenmesinin ayak sesleri olarak görülen Donbas’taki askeri hareketlilik, dünya kamuoyunu endişeye sevk etti. Rusya’nın işgal ettiği Kırım ve Ukrayna’nın doğusundaki Donbas’a yoğun askeri sevkiyatını, Çankırı Karatekin Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sezai Özçelik yorumladı. Özçelik, “Moskova yönetimi, Donbas bölgesine yakın olan Mariupol ve Harkiv liman şehirlerini ele geçirerek Ukrayna’nın Azak Denizi’ne ulaşmasını tamamen önlemek istiyor.” dedi.

“RUSYA, AZAK DENİZİ’Nİ TAMAMEN ELE GEÇİRMEK İSTİYOR”

 Rusya ve Ukrayna arasındaki askeri gerginliğe giden bir çok sebep bulunuyor. Dünya kamuoyunda çatışma endişelerini artıran konuya ilişkin Prof. Dr. Özçelik, QHA’ya verdiği demeçte Moskova yönetiminin Donbas’taki hedeflerini anlattı. Rusya’nın Kırım ile kara bağlantısını sağlamak için Azak Denizi’nde tam hakimiyet kurma amacında olduğuna değinen Özçelik’in açıklamaları şu şekilde:

Belarus'ta neler oluyor: Protestoların asıl amacı ne?
Prof. Dr. Sezai Özçelik

“İlk olarak son iki haftada Kremlin’in sosyal medya ve trol ordusunun Ukrayna’nın Donbas bölgesine saldıracağı yönünde paylaşımlarının sayısı artmış durumda. Geçmiş tecrübelerden bunu, Putin’in yeni bir savaş açacağı şeklinde anlamak gerekiyor. İkinci olarak, Moskova yönetimi, Donbas bölgesine yakın olan Mariupol ve Harkiv liman şehirlerini ele geçirerek, Ukrayna’nın Azak Denizi’ne ulaşmasını tamamen önlemek istemekte. Rusya, büyük ihtimalle Azak Denizi’ni tamamen ele geçirmek istiyor. Hatta, Kırım’daki işgali meşrulaştırmak için Odesa’ya da uzanabilir. Çünkü orada çok büyük bir Rus azınlık var. Diğer yandan, Ukrayna’nın Kırım’ın su ihtiyacının yüzde 75’ini sağlayan su kaynaklarını kesmesi sonucu şu anda Kırım’da iklim değişikliğinin artması ile çok büyük su sıkıntısı var. Her ne kadar Kerç Boğazı’nda yapılan köprü lojistik olarak Kırım’a Rusya’nın ulaşımını sağlasa da, Ukrayna’nın Azak Denizi’ne kıyısı olan topraklarının Rusya tarafından işgal edilmesi, yaz aylarında Kırım’a gelecek Rus turist sayısını arttırmak isteyen Kremlin yönetiminin savaş açma olasılığını arttırabilir. Üçüncü olarak, Rus muhalif lider Navalnıy’ın hapse atılmasından sonra gösterilere başlayan Rus halkının, Putin yönetimine karşı tepkisini azaltmak için Moskova’daki yöneticilerin savaş çıkarması mümkün gözükmekte. Eylül ayında Rus Parlamentosu Duma seçimleri yapılacak olması, Putin’in partisinin kan kaybetmesinin önüne geçmek için savaş tamtamlarının çalmasına şaşırmamak gerekiyor.”

Resim

“RUSYA, DONBAS’TA KARABAĞ’IN RÖVANŞINI ALMAYA ÇALIŞIYOR”

Rusya’nın Donbas’taki hareketliliğinin en önemli sebeplerinden birisinin de Türkiye’den alınacak olan SİHA’lar olduğunu kaydeden Prof. Dr. Özçelik, Karabağ Savaşı’nda önemli bir üstünlük sağlayan SİHA’lar konusunda Rusya’nın, Türkiye’ye de mesaj verdiğini kaydetti:

“Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelesnkıy’ın Türk SİHA’larının alınması konusunu gündeme getirmişti. Geçen hafta Rusya’nın Suriye’den Türkiye sınırına yakın bölgelere yönelik füze saldırısında Türkiye’ye mesaj verildi. Rusya, Türkiye’ye bu girişimle, ‘SİHA’ları Ukrayna’ya satmayın’ mesajı verdi. Çünkü Karabağ’daki 44 gün savaşında şu görüldü ki, SİHA’lar çok etkili. Karabağ’daki yenilgi, sadece Ermenistan ordusunu sarsmadı, Rus ordusu da bu sarsıldı. Bu bakımdan Rusya, Donbas’ta Karabağ’ın rövanşını almaya çalışıyor.

ABD basınında çarpıcı 'Karabağ' analizi: SİHA'lar savaşın geleceği  üzerindeki perdeyi araladı
Türk SİHA’ları Karabağ Savaşı’nda büyük yararlılık gösterdi

“PUTİN, DONBAS’TA RUS RULETİ OYNAYARAK BATI’NIN TEPKİSİNİ TEST EDİYOR”

Rusya Federasyonu’nun, Kırım’ı işgali ve Ukrayna’nın doğusundaki Donbas’ta askeri saldırganlığına karşı Batı bloğunun tutumunu test ettiğini vurgulayan Özçelik’in açıklamaları şu şekilde:

“Putin, Donbas’ta bir Rus ruleti oynayarak Batı’da safların ne kadar sık olduğunu test etmeye çalışıyor. Biden, Putin’e karşı çok sert tepkiler verdi. Diğer yandan, Almanya ile planlanan Kuzey Akım projesinin yüzde 95’i bitmiş durumda. Batı bloğu içinde Almanya Rusya’ya karşı çok sert değil. Aynı şekilde Fransa, her zaman olduğu gibi NATO’nun içindeki çatlak ses konumunda. Bir anlamda, Putin Donbas’taki hareketlilik ile Batı bloğunda ne kadar çatlak ses var bunu test etmiş oluyor. Ama, bu çok büyük bir savaş olabilir mi? Olma ihtimali var. Karabağ’da Azerbaycan nasıl topraklarını işgalden kurtarmak için harekat başlatmışsa Ukrayna’da aynısını yapabilir. Ukrayna Genelkurmayı bu konuda belki de hazırlığını yapmıştır.”

Resim

RUSYA’DAN UKRAYNA SINIRINA YOĞUN ASKERİ SEVKİYAT: DONBAS’TA ATEŞKES SONA ERDİ

Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rusya yanlısı ayrılıkçı teröristlerle olan ateşkes süresinin dolmasından itibaren bölgede ciddi askeri hareketlilik başladı. Rusya Ukrayna sınırı boyunca bu hafta başında 28 taburunu yerleştirirken, askeri sevkiyatlarını devam ettiriyor. Ukrayna’ya petrol ihracını durdurduğunu açıklayan Rusya, 14. Zırhlı Tümenini de sınıra konuşlandırdı ve işgal altındaki Kırım’a tren yoluyla asker ve askeri araç ile teçhizat sevk etti. Bununla birlikte Rus demiryollarındaki trafik yoğunluğunun sivil seferlerden askeri seferlere kaydırıldığı da gelen bilgiler arasında. Diğer taraftan Ukrayna Ordusu ise Rusya’dan gelecek herhangi bir saldırı karşısında teyakkuza geçti. Sınır boyunda bu gelişmeler yaşanırken, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Genelkurmay Başkanı Org. Mark Villey’den Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü destekleyen açıklama geldi.

İŞGAL ALTINDAKİ KIRIM’A YOĞUN ASKER SEVKİYATI

Rusya, yasa dışı bir şekilde inşa ettiği Kerç Köprüsü üzerinden Kırım’a yoğun askeri sevkiyat yapıyor. Ayrıca, dün itibarıyla Rusya’nın Rostov bölgesinden Ukrayna sınırına sevk edilen 85 araçlık dev askeri konvoy, Rus vatandaş tarafından videoya kaydedildi.