Prof. Dr. Ovalı'dan koronavirüs tedavisine dair önemli açıklama!

Güncel
Ozan Barış Erim
17 Nisan 2020, 21:49
Ozan Barış Erim
17 Nisan 2020, 21:49

Çin’in Vuhan kentinde başlayarak tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs ile ilgili tedavi çalışmaları devam ediyor. Türkiye’de de bu konuda çalışmalarını sürdüren Prof. Dr. Ercüment Ovalı, Dornaz Alfa ilacına dair dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Koronavirüs tedavisi için çalışmalarını sürdüren Prof. Dr. Ercüment Ovalı, Dornaz Alfa isimli ilacın hastaların tedavisinde klinik testlere alınması gerektiğini açıkladı.

“İLAÇ ÇOK ETKİLİ DURUYOR BU İNSANLARIN HAYATINI KURTARABİLİR”

Prof. Dr. Ercüment Ovalı, üzerinde çalıştıkları ilacın etkisinin çok etkili olduğunu bu nedenle belirlenen tarihten erken açıkladıklarını belirterek, şu ifadelere yer verdi:

“1 aydır laboratuvarda çalıştığımız bir ilacın ismini 23 Nisan’da açıklayacaktık ancak o kadar etkili duruyor ki insanların hayatını kurtarabilir. İnsanların hayatından gün çalmak istemedik. Acilen Dornaz alfa hastaların tedavisinde klinik testlere alınmalı. Kahramanlarıma teşekkür ederim”

DORNAZ ALFA İLACI NEDİR?

Dornaz alfa (Rekombinan insan DNaz), human DNaz I enziminin rekombinan formudur. Bu nedenle “rekombinant human DNAz” (rhDNaz) olarak da adlandırılır. Bu ilaç, KF (Kistik Fibrozis) hastalarının mukusundaki nekroza uğramış nötro fillerden açığa çıkan çok miktardaki serbest DNA’yı yıkmak ve böylece solunum yolu sekresyonlarının viskoelastisitesini azaltmak, mukusun klirensini artırmak ve solunum yolu enfeksiyonlarının sık ve şiddetini azaltmak yoluyla akciğer fonksiyonlarını korumak ya da iyileştirmek amacıyla geliştirilmiştir.