Prof. Dr. Mustafa Ersöz Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcılığına atandı

Diaspora
Ayyıldız Huri Kaptan
26 Haziran 2020, 14:41
Ayyıldız Huri Kaptan
26 Haziran 2020, 14:41

Kırım Derneği Konya Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Ersöz,Konya Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı olarak atandı.

YURTDIŞINDA BAŞLADIĞI DOKTORASINI TÜRKİYE’DE TAMAMLADI

Fen Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Ersöz, Konya’nın Çumra ilçesi Seçme köyünde dünyaya geldi. Selçuk Üniversitesi, Kimya Mühendisliği Bölümü’nden 1985 yılında mezun oldu. Fen Bilimleri Enstitüsünde Yüksek Lisansını tamamladı. 1990 yılında İngiltere’deki bir üniversitede başladığı doktora çalışmasını 1994’te tamamlayarak tekrar Türkiye’ye, Selçuk Üniversitesi’ne döndü.

TÜBİTAK TEŞVİK ÖDÜLÜ KAZANDI

Ersöz, Almanya’ya giderek bir araştırma merkezinde araştırma çalışmaları yaptı. 1998 yılında Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) teşvik ödülü almaya hak kazandı. 2001 yılında İngiltere’deki HULL Üniversitesi tarafından ziyaretçi profesör olarak davet aldı. Yaklaşık 1 yıl İngiltere’de çalışma yaptıktan sonra Selçuk Üniversitesine dönerek bugüne kadar profesör unvanıyla görevini sürdürdü.

YÜRÜTTÜĞÜ GÖREVLER

Prof. Dr. Mustafa Ersöz, Konya Teknokent Kurucular Üyeliği, Selçuk Üniversitesi İleri Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi Komisyon Başkanlığı, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Asli Üyeliği, Bilim ve Teknoloji’de Avrupa İşbirliği (COST) Bilimsel Komite Üyeliği, Selçuk Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyeliği ve Zade Vital Doğal Ürünler Araştırma ve Uygulama Merkezi (DÜAMER) Müdür Vekilliği görevlerini de sürdürdü. 
Prof. Dr. Ersöz, üniversitede pek çok uluslararası proje yürüttü ve halen yürütmektedir.