Prof. Dr. Metin Tolan Göttingen Üniversitesine rektör seçildi

Eğitim
Ayyıldız Huri Kaptan
28 Ocak 2021, 15:53
Ayyıldız Huri Kaptan
28 Ocak 2021, 15:53

Almanya’da Türk kökenli fizikçi Prof. Dr. Metin Tolan, Göttingen Üniversitesi Rektörlüğüne seçildi. Tolan, en iyi üniversitelerden birinin rektörlüğüne seçilmekten büyük bir onur duyduğunu dile getirdi.

Türk kökenli fizikçi Prof. Dr. Metin Tolan, üniversite senatosu tarafından oy birliğiyle Almanya’daki Göttingen Üniversitesi Rektörlüğüne seçildi. Göttingen Üniversitesinin bugün yaptığı konuya ilişkin açıklamada, üniversite senatosunun Tolan’ı oy birliğiyle rektör seçmesinin ardından üniversitenin mütevelli heyetinin de bu kararı onayladığı bildirildi. Böylece Almanya tarihinde ilk kez Türk kökenli bir bilim insanı, köklü bir üniversitenin rektörü oldu.

“BENİM İÇİN BİR ONURDUR”

Prof. Dr. Metin Tolan ise kendisine duyulan güvenden kaynaklı mutluluğunu dile getirerek, “En iyi üniversitelerden birinin rektörlüğüne seçilmek büyük bir onurdur. Üniversiteyi ilerideki görevlere hazırlamak için daha çok çalışacağız” ifadelerini paylaştı.

PROF. DR. METİN TOLAN KİMDİR?

Alman annenin ve Türk babanın çocuğu olan 1965’te Schleswig-Holstein eyaletinin Oldenburg in Holstein kentinde doğan Prof. Dr. Metin Tolan, Almanya’nın Kiel Üniversitesinde Fizik ve Matematik eğitimi aldı ve 1993’te doktor unvanını kazandı. ABD’de araştırmalarda da bulunan Tolan 1998’de deneysel fizik dalında Kiel Üniversitesinde doçent oldu.
Tolan, 2001’de Dortmund Teknik Üniversitesinde deneysel fizik dalında profesörlüğe başladı. Tolan, 2004-2008 yıllarında Dortmund Teknik Üniversitesi Fizik Bölümünde dekanlık, 2008-2020 yılları arasında rektörlük kurulu üyeliği ve rektör yardımcılığı yaptı.