Prof. Dr. Doğan: Soykırım karşısında susanlar insanlığını sorgulamalı

28 Temmuz 2020, 21:37

İstanbul Beyazıt Meydanı’nda 27 Temmuz 2020 tarihinde Türkiye’de yaşayan Doğu Türkistanlılar, Çin yönetimini aileleri hakkında bilgi vermeye çağırarak, protesto gösterisi düzenledi. Eylemin organizatörleri, Doğu Türkistanlıların bir baskı aracı olan toplama kamplarına özellikle Türkiye ile ilişkisi olanların alındığını vurguladı. Protesto gösterisine ve basın açıklamasına destek veren Türk akademisyenlerden Hacı Bayram Veli Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlyas Doğan, Türkiye’de yaşayan Doğu Türkistanlıların bu eylemleri sürekli hale getirmesini ve İstanbul’un sembolik bir alanında bu tür gösterileri sürekli hale getirmeleri gerektiğinin altını çizdi.

İSTANBUL’DA DOĞU TÜRKİSTAN PROTESTOSU

Çin’in baskı aracı olan toplama kamplarında yakınları bulunan Uygur Türkleri, 27 Temmuz 2020 tarihinde İstanbul Beyazıt Meydanı’nda yeniden seslerini duyurmak üzere protesto gösterisi ve basın açıklaması yaptı. Eyleme katılan onlarca Doğu Türkistanlı ailesi hakkında bilgilerin yer aldığı pankartlar taşırken, yapılan basın açıklamasında, “Bir daha olmasın denilen Nazi toplama kamplarının bir kat daha vahşi hali olan 21. yüzyıl versiyonu, Çin’in Doğu Türkistan’da inşa etmiş olduğu toplama kampını anlatmak için buraya toplanmış bulunmaktayız.” ifadeleri vurgulandı.

İlgili haber:
Uygur Türklerinden İstanbul’da dikkat çeken eylem: Türkiye ile ilişkisi olmak suç mu?

“BU ZULÜM KARŞISINDA SUSANLAR İNSANLIĞINI SORGULAMALIDIR”

Çin yönetimine yönelik talepleri içeren ve sırf Türkiye ile ilişkisi olduğu için toplama kamplarına alındığına dikkat çeken Uluslararası Hukuk Uzmanı, Prof. Dr. Doğan, Kırım Haber Ajansına konuya ilişkin açıklamalarda bulunarak, “Çin zulmü karşısında susanlar insanlıklarını bir kez daha sorgulamalıdırlar. Soykırım karşısında susmamak insanlık borcudur” ifadelerini kullandı.

Türkiye ve dünya kamuoyunun yaşanan insan hakları ihlallerine karşı susmaması gerektiğini ifade eden Prof.Dr. Doğan, bu tür eylemlerin önemine dikkat çekerek, sürekli olması gerektiğinin altını çizdi. Daha önce, QHA’ya röportaj vererek, Doğu Türkistanlıların kendisine vekalet verdiği taktirde uluslararası yargı makamlarında haklarını savunacağını vurgulayan Prof.Dr. Doğan, bu talebini tekrar yineledi.

Doğu Türkistan
ilyas doğan
Bunlara da bakın: