Prof. Dr. Aydoğan: Rusya, Kırım'daki koronavirüs vakalarına zatürre diyor!

30 Mart 2020, 22:50

Ozan Barış Erim/ QHA Ankara

Kırım’daki koronavirüs salgınının yayılması ile ilgili gerçek durum işgalci Rus yönetimi tarafından gizleniyor.

Prof. Dr. Enver Aydoğan, Kırım’daki koronavirüs salgını ile ilgili “Koronavirüs hastalarının tıbbi tanılarını “zatürre” olarak kayıtlara geçirerek gerçek durumu saptırmakta, görmemezlikten gelmektedir.” dedi.

Prof. Dr. Aydoğan, işgal edilen Kırım’da koronavirüs ile ilgili gerçek bilgilerin saklanması, koronavirüs sebebiyle ölen hastaların hastane kayıtlarında “zatürre” olarak gösterilmesi ile ilgili Kırım Haber Ajansı’na (QHA) konuştu.

İşte Prof. Dr. Enver Aydoğan’ın QHA’yla gerçekleştirdiği röportajın tamamı…

İşgalci Rusya yönetimi Kırım’daki koronavirüs salgını sayılarını halktan ve uluslararası toplumdan gizliyor. Çin de gerçek koronavirüs sayılarını gizlediği için tepki almıştı. Rusya’ya da bu konuda uluslararası toplumdan bir tepki gelebilir mi?

Koronavirüsün yayılması ve petrol fiyatları ile Rus para birimi rubledeki büyük düşüş  Vladimir Putin’in ilkbahar için ülkenin istikrarına ve gücüne vurgu yapacak planlarına sekte vurdu. Putin’in devlet başkanı olarak 80’li yaşlarına dek göreve devam etmesini sağlayacak anayasal değişiklikler için 22 Nisan’da referandum yapılacaktı. Mayıs’ta ise İkinci Dünya Savaşı’nın sona erişinin kutlandığı Zafer Günü’nün 75’inci yıldönümü için dev askeri geçit törenleri düzenlenecekti. Son gelişmeler nedeniyle ülkede tedirginlik ve belirsizlik hakim.

Referandum da, gösteriler de henüz iptal edilmiş değil. Putin, ülkenin sağlık ve ekonomik sorunlarla boğuştuğu bir dönemde, halkından ve uluslararası toplumdan gerçekleri saklayarak herşey yolunda ve hayat normal seyrediyormuş gibi mesajlar veriyor. Ülkedeki ve işgal altında tuttuğu Kırım’daki koronavirüs vakaları ve ölümleri, olağan akciğer hastalıları (zatürre) gibi bunun sonucundaki ölümlermiş gibi servis yapıyor. Kırım’ın işgalinin yıl dönümümde Avrupa’nın ve uluslararası toplumun tepkisini çekmemek için Avrupa’nın koronavirüse yönelik sağlık planlarının olmadığı, Avrupa dayanışma ruhunun olmadığı karşı propagandası ile Kırım’daki gerçekleri Dünya kamuoyundan saklıyor.

Rusya’dan bağımsız ve gerçekçi haberler veren muhabirler ile Rusya Doktorlar Birliği Sendika Yöneticisi Anastasiya Vasilyeva, yayınladığı görüntüde Rusya’daki koronavirüsle ilgili durumu çarpıtıldığını, doktorların gerçek durumu gizlemeye ve koruyucu ekipmanların eksik olduğu konusunda susmaya zorlandığını belirtiyor. Putin ve ekibinin ülkeyi tehlikeye soktuğunu ve bu durumun yetkililerin aptallığı olduğunu söylemektedir. Yetkililerin halkın panik olmasını engellemeye çalıştıklarını ifade eden Vasilyeva, “Yetkililer, koronavirüs kelimesini kullanmaktan kaçınıyor ve hastane birimleri ve hatta doğumevleri zatürre hastalığına uygun şekilde dönüştürülüyor.” ifadesini kullanmaktadır. Bu durum işgal altındaki Kırım için de geçerlidir.

Uluslararası toplum ve Dünya Sağlık Örgütü, Rusya’ya karşı uyarılarda bulunarak, gerçeklerin tüm yönleriyle kamuoyu ve uluslararası toplumla paylaşılmasını, koronavirüsle mücadelede doğru ve gerçekçi bilgi paylaşımının önemli olduğuna vurgu yapıyor. Haber kaynaklarının sansüründen vazgeçilmesini, ülkedeki durum hakkında raporlar verilmesini ısrarla talep ediyor.  

Rusya’nın objektif olmayan yönetiminin Kırım’daki salgın konusunda halka yeterince uyarıda bulunmaması, Çernobil konusunda olduğu gibi daha fazla can kaybına yol açabilir mi?

Putin her ne kadar Covid-19 için “dış tehdit”, ithal bir salgın nitelemesi yaparak, koruyucu önlemler hissedilir derecede artırmıyor. Herkese “evde kalın” çağrısı yapılmıyor. Pek çok kişi, bu konudaki suskunluğun anayasa referandumu ve Putin’in yeniden seçilmesinin bir an önce güvence altına alınması ile ilgili olduğunu düşünüyor. Bu süreç başından beri öyle hızlı ilerliyor ki kimileri buna “özel operasyon” adı veriyor. Rusya, işgal ettiği Kırım’da geçmişten beri halkın sağlık açısından ihtiyaç duyduğu ilaç, tıbbi malzeme ve tedavi taleplerini karşılayamazken, Koronavirüs sonrası giderek ağırlaşan yaşam koşullarını, artan sağlık sorunlarını görmezlikten gelmektedir. Gerekli önlemleri almadığı gibi, Koronavirüs hastalarının tıbbi tanılarını “zatürre” olarak kayıtlara geçirerek gerçek durumu saptırmakta, görmemezlikten gelmektedir.

1986 yılında meydana gelen Çernobil nükleer santral felaketi sonrasında yaptığı gibi gerçekçi bilgileri uluslararası kamuoyunda saklayarak, tepkileri azaltmayı umut etmektedir.

Koronavirüs konusunda resmi sayıları gizleyen Rus yönetimi, Kırım’daki durumun kontrol altında olduğu gibi bir izlenim yaratıyor. Bu durum uluslararası topluma Kırım’daki sözde yönetimi iyi göstermek isteyen Rus propaganda yöntemlerinden biri olabilir mi? 

Avrupa ülkelerinin liderleri karantina ve krize yoğunlaşırken Putin, Ukrayna’dan işgalinin altıncı yıl dönümünü kutlamak üzere Kırım’a gitmiştir. Bu durum aynı zamanda işlerin yolunda gittiği mesajı verme amacı taşımaktadır: Putin sokakta geziyor, kitlelerle buluşuyor, “sosyal mesafe” uygulamadan insanlarla tokalaşıyor. Ama bu bir gösteriden ibaret. Putin, bütün bu şamataları ve devlet gücü kullanılarak zorla yapılan programları bir amaçla gerçekleştiriyor: “Rusya işgali altındaki Kırım’da her şey yolunda, halk mutlu, hayat normal akıyor”. Ama bu tamamen bir çarpıtma ve gerçek dışı haberler içeriyor. Kırım’da gerçek durum ise, halkın giderek ağırlaşan ekonomik zorluklarla mücadelesi, artan gıda ve ihtiyaç malzemeleri fiyatları (ki koronavirüs salgını sonrası halk temiz ve güvenilir gıda bulmakta zorluk çekiyor, fiyatlar ise ateş pahası), Koronovirüs salgının hızla yayıldığı ama bu duruma bir acil müdahale programının olmayışı, tıbbi ilaç, malzeme ve ekipmanın ise son derece ihtiyaçtan uzak olduğu gerçeğidir.

işgal
Kırım
KORONAVİRÜS
Rusya
Bunlara da bakın: