Priştine'de protesto gösterisi düzenlendi

Güncel
_QHA Ankara
26 Nisan 2019, 23:27
_QHA Ankara
26 Nisan 2019, 23:27

Kosova’nın muhalefet partilerinden Vetvendosje hareketi temsilcileri ve yüzlerce parti sempatizanı, Kosova Devlet Başsavcısı Aleksandar Lumezi’nin istifası talebiyle Priştine’de protesto gösterisi düzenledi. 

Vetvendosje’nin örgütlediği protesto gösterisine yüzlerce kişi katıldı. Savcılık önünde düzenlenen protesto gösterisinde, Devlet Başsavcısı Aleksandar Lumezi’nin istifası ve siyasi yollarla atanmış tüm savcıların görevden alınması talep edildi. Eylemciler, “hırsızlarla devlet olunmaz”, “Lumezi git. Cumhuriyet istiyoruz” sloganları attı. Eylemciler ellerinde, “Adalete evet, yolsuzluğa hayır” yazılı pankartlar taşıdı. 

Protesto gösterisinde eylemcilere seslenen Vetevendosje Milletvekili Albulena Haxhiu, savcılığın siyasi yollarla atananların görevlerine son vermesi gerektiğini söyledi. Haxhiu, protestolarının süreceğini ve bunların barışçıl olacağını kaydetti. Haxhui ayrıca, hükümette yapılan yolsuzlukların ve yasa dışı yollarla elde edilen mal varlığının bir an önce soruşturulması gerektiğini söyledi. 

Vetvendosje’nin bir diğer Milletvekili Glauk Konjufca ise yaptığı konuşmada, yolsuzluğun adalet sistemine de bulaştığını ve ülkenin yeni bir yönetime ihtiyaç duyduğunu dile getirdi.