Prıstayko: Karadeniz Bölgesi, NATO ve Türkiye sayesinde güvende

04 Aralık 2019, 11:42

Ukrayna Dışişleri Bakanı Vadim Prıstayko, bir konferansa katılmak üzere gittiği Londra’da NATO’nun Karadeniz’deki varlığına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Dışişleri Bakanı Prıstayko, Birleşik Krallık’ın başkenti Londra’da katıldığı konferansta, NATO’nun, Avrupa’nın kuzeyi ve Baltık ülkelerine odaklandığını belirtti. NATO’nun Karadeniz Bölgesine yoğunlaşması gerektiğine vurgu yapan Prıstayko, “Karadeniz Bölgesi, NATO ve Türkiye’nin varlığı sayesinde güvende. Karadeniz Bölgesinin anahtarı komşumuz Türkiye’de. Bu konuda NATO ile hemfikiriz. Güney Avrupa ve dünyanın diğer bölgeleri nedeniyle konsantrasyonumuzu kaybedecek olursak tek başına kalırız.” diye konuştu.

“NATO’NUN KARARSIZLIĞI RUSYA’NIN UKRAYNA’YA SALDIRMASINA NEDEN OLDU”

Prıstayko, Londra’da yapılan NATO liderler zirvesinin 2008’de Romanya’nın başkenti Bükreş’te gerçekleştirildiğini hatırlatarak, “10 sene geçti ve Ukrayna ile Gürcistan NATO’ya davet edilmedi. NATO’nun kararsızlığı, Rusya’nın önce Gürcistan’a sonra da Ukrayna’ya saldırmasına neden oldu.” değerlendirmesinde bulundu. Ayrıca Bakan Prıstayko, ülkesinin NATO’nun doğu sınırını koruduğunu ifade etti.

Bunlara da bakın: